دست‌کم ۶۱ پناهجو در آب‌های مدیترانه غرق شدند

۶۱ پناهجو غرق شدند. آژانس مهاجرت سازمان ملل می‌گوید

بر اساس خبر های رسیده، یک قایق کە حامل ۸۶ پناهجو در آب‌های ساحلی لیبی واژگون شد.در پی این حادثه ۶۱ پناهجو غرق شدند. آژانس مهاجرت سازمان ملل می‌گوید کە تنها در سال جاری بیش از ٢ هزار و ٢٠٠ پناهجو در آب‌های مدیترانه ناپدید شده‌‌اند.

بر ا‌ساس گزارش آژانس مهاجرت سازمان ملل، روز شنبه ۱۶ دسامبر (۲۵ آذر) یک قایق کە حامل ۸۶ پناهجو بودە بە دلیل امواج شدید، آب‌های ساحلی لیبی واژگون شدە است. بر اثر این حادثه ۶۱ نفر که شماری از آنان زن و کودک بودند، جان خود را از دست دادەاند.

به گفتە آژانس مهاجرت سازمان ملل آب‌های مرکزی دریای مدیترانه در سال‌های گذشتە برای پناهجویانی کە از جنگ و فقر در آفریقا و خاورمیانه فرار میکنند همواره از مسیرهای خطرناک مهاجرت بوده است.

طبق اعلام این آژانس بین‌المللی تنها از آغاز سال جاری میلادی تا کنون ٢ هزار و ٢٠٠ پناهجو در آب‌های مدیترانه ناپدید شده‌‌اند.

بر ا‌ساس گزارشی از روزنامه گاردین، تنها در هفت ماه اول سال ٢٠٢٣ میلادی، ۱۷۶ هزار پناهجو به طور غیرقانونی به اروپا رسیده‌اند. از این تعداد بیش از ۸۹ هزار نفر آن‌ها با عبور از مسیرهای خطرناک دریای مدیترانه خود را به اروپا رساندەاند.

فرونتکس، آژانس مرزبانی و گارد ساحلی اروپا پیشتر اعلام کرده بود سالانه هزاران پناهجو می‌کوشند تا از مسیرهای مرکزی دریای مدیترانه خود را به اروپا برسانند.

به گزارش فرونتکس در سال‌های گذشته و به دنبال نا آرامی‌ها و جنگ‌های داخلی در لیبی قاچاقچیان انسان امکان سازمان‌دهی بیشتری داشته‌اند . در رقابت با یکدیگر قیمت ارزان‌تری به پناهجویان پیشنهاد می‌کنند.

این سفرها کە عموما از لیبی و تونس در شمال قاره آفریقا، به سمت ایتالیا، اسپانیا یا حتی یونان در اروپا سازماندهی می‌شوند، بسیار پرخطر هستند و دەها پناهجو سوار بر قایق‌های کوچک گاها روزهای متمادی در حرکت خواهند بود تا به مقصد برسند.

منبع خبر

One thought on “دست‌کم ۶۱ پناهجو در آب‌های مدیترانه غرق شدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *