افزایش «عدم صدور ویزا» برای تیم‌های ورزشی ایران؛ آلبانی به تیم کشتی امید ویزا نداد


فدراسیون کشتی ایران روز جمعه ۲۸ مهر ماه اعلام کرد که «کشور آلبانی به تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی زیر ۲۳ سال ایران جهت حضور در رقابت‌های جهانی این رشته ویزا» نداده است.

سایت رسمی فدراسیون کشتی ایران افزود که «روابط بین الملل فدراسیون حدود یک ماه پیش برای حضور تیم‌های ملی کشتی امید ایران در رقابت‌های جهانی، مدارک لازم را به فدراسیون کشتی کشور آلبانی و اتحادیه جهانی» ارائه داده است اما «با وجود پیگیری‌های رسمی و غیر رسمی فدراسیون کشتی» و این کشور از صدور ویزای برای اعضای تیم ایران خودداری کرده است.

در بخشی از بیانیه فدراسیون کشتی ایران عنوان شده که کشور آلبانی «به دلایل سیاسی از دادن ویزا» برای تیم ایران خودداری کرده است و «فدراسیون کشتی و کمیته ملی المپیک ایران اعتراض شدید خود را به نهادهای ذیربط در این باره داشته و پیگیر احقاق حق ورزشکاران» ایرانی خواهند بود.

فدراسیون کشتی ایران در ادامه افزود: «واضح است که چرا کشور آلبانی که دشمنی خود را به مردم ایران ثابت کرده به چه دلیل و در حمایت از چه کسانی دست به این اقدام خارج از عرف و بر خلاف قوانین بین‌المللی» زده است.

با این حال این فدراسیون اشاره‌ای به دلایل به گفته خود «واضح» عدم صدور ویزای آلبانی برای تیم ملی کشتی زیر ۲۳ سال ایران نکرد.

«عدم صدور ویزا» برای تیم‌های ورزشی ایران طی چند هفته اخیر اوج گرفته است و علاوه بر آلبانی چندین کشور دیگر نیز از صدور ویزا برای تیم‌های ورزشی ایران امتناع کرده‌اند.

رسانه‌های ایران روز چهارشنبه ۲۶ مهر ماه نیز گزارش داده بودند که «سفارت مجارستان تمامی درخواست‌های ویزای تیم کاراته ایران برای حضور در رقابت‌های قهرمانی جهان» را «رد» کرده است.

با این حال، یک روز بعد فدراسیون کاراته ایران عنوان کرد که مجارستان از صدور ویزا برای ۲۱ نفر از افراد مورد نظر فدراسیون از جمله «اعضای تیم ملی در کاتای انفرادی مردان، کاتای تیمی بانوان و تیم ملی پاراکاراته» خودداری کرده است.

سایر «اعضای تیم ملی کاراته ایران» اما بعدازظهر پنجشنبه تهران را برای شرکت در «مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۲۳» ترک کرده‌اند که ۲ تا ۷ آبان ماه در بوداپست برگزار می‌شود.

از سوی دیگر، روز چهارشنبه نیز فدراسیون کاراته ایران عنوان کرد که سفارت عربستان سعودی نیز برای شماری از اعضای تیم اعزامی کاراته ایران به «مسابقات کاراته در بازی‌های رزمی جهانی ۲۰۲۳ در ریاض» روادید صادر نکرده است.

هر چند دو روز بعد خبرگزاری ایسنا گزارش داد که مرتضی کریمی با صدور ویزا به این مسابقات اعزام شد اما ««آتوسا گلشادنژاد به دلیل مخالفت کادر فنی تیم ملی و و کیمیا یوسفی به دلیل عدم صدور ویزا» از حضور در این مسابقات بازمانده‌اند.

در همین حال روزنامه شرق با انتشار گزارشی تاکید کرد که «ورزش ایران در فاصله یک سال مانده به بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس، روزهای به نسبت مبهمی از لحاظ دیپلماسی در سطح بین‌المللی تجربه می‌کند» و کشورهایی در «هر پنج قاره» از صدور ویزا برای تیم‌های ورزشی ایران خودداری کرده‌اند.

در این گزارش از جمله به «عدم صدور ویزا» برای تیم‌های ورزشی جمهوری اسلامی ایران توسط کشورهای آمریکا، یونان، مجارستان، آلبانی، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، سنگاپور، استرالیا، عربستان سعودی، بلژیک و حتی روسیه اشاره شده است.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *