اولین تصاویر قوی‌ترین «ام آر آی» جهان از مغز انسان با دقتی ۱۰ برابر معمول ثبت شد

اولین تصاویر قوی‌ترین «ام آر آی» جهان از مغز انسان با دقتی ۱۰ برابر معمول ثبت شد

قوی‌ترین تصویربرداری پرتو مغناطیسی برای امور پزشکی در فرانسه اولین عکس‌های خود از مغز انسان را ثبت کرد. این دستگاه «ام آر آی» به دانشمندان برای درک بهتر بیماری‌های ناشی از تخریب عصبی (مانند پارکینسون و آلزایمر) و روانپزشکی (همچون افسردگی، اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنی) کمک خواهد کرد. مقام‌های بهداشتی فرانسه به تازگی با استفاده از قوی‌ترین دستگاه تصویربرداری پرتو مغناطیسی برای انسان موافقت کرده بودند. به این ترتیب این دستگاه از مغز حدود بیست فرد داوطلب و سالم تصویربرداری کرد. 

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه استفاده از قوی‌ترین دستگاه «ام آر آی» را «پیشرفتی عظیم» و «یک امید بزرگ» برای سلامت انسان خوانده است. 

قوی‌ترین دستگاه تصویربرداری پرتو مغناطیسی دقتی در حد ۱۱.۷ تسلا دارد. این رقم به این معنا است که تصاویر این دستگاه «ام آر آی» ۱۰ برابر دقیق‌تر از عکس‌هایی هستند که هم‌اکنون در بیمارستان‌های فرانسه با دستگاه‌های «ام آر آی» گرفته می‌شود. میزان دقت دستگاه‌های کنونی تصویربرداری پرتو مغناطیسی در فرانسه از ۳ تسلا فراتر نمی‌رود.

به گفته دانشمندان با دستگاه «ام آر آی» جدید می‌توان کوچکترین رگ‌هایی را که به قشر مغز خونرسانی می‌کنند و یا مخچه انسان را مشاهده کرد. 

بیشتر بخوانید

سیلوی روتایو، وزیر تحقیقات فرانسه در مورد قوی‌ترین دستگاه تصویربرداری پرتو مغناطیسی جهان گفت که میزان دقت آن «به سختی» باورکردنی به نظر می‌رسد.

ساخت دستگاه «ام آر آی» جدید با همکاری مشترک فرانسه و آلمان پس از بیست سال تحقیق به نتیجه رسید. دو طرح تحقیقاتی مشابه در آمریکا و کره جنوبی نیز در جریان است اما هنوز به مرحله حساس تصویربرداری از بدن انسان نرسیده است. 

انتظار می‌رود امکان استفاده از قوی‌ترین دستگاه «ام آر آی» جهان برای بیماران معمولی از چند سال دیگر فراهم شود.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *