نمایشگاه سی‌ای‌اس لاس وگاس؛ از تلویزیون شفاف تا یخچالی که فهرست خرید پیشنهاد می‌دهد

نمایشگاه سی‌ای‌اس لاس وگاس؛ از تلویزیون شفاف تا یخچالی که فهرست خرید پیشنهاد می‌دهد

نمایشگاه سی‌ای‌اس (CES) یا نمایشگاه محصولات مصرفی الکترونیک از عظیم‌ترین رویداد‌های فناوری جهان است و نمایشگاه سال ۲۰۲۴ هم از این قاعده مستثنی نیست.

در نمایشگاه سی‌ای‌اس که در لاس‌وگاس برگزار می‌شود شرکت‌ها و تولید‌کنندگان نام‌آور عرصه فناوری تازه‌ترین تجهیزات و نوآوری‌های خود را به نمایش می‌گذارند.

اولین نمایشگاه سی‌ای‌اس در سال ۱۹۶۷ برگزار شد و در طول همه این سال‌ها از هزاران محصول در این نمایشگاه رونمایی شده است. از جمله می‌توان به رادیوی ماهواره‌ای، ایکس‌باکس مایکروسافت و چاپگرهای سه‌بعدی اشاره کرد.

نمایشگاه امسال سی‌ای‌اس از ۹ تا ۱۲ ژانویه برگزار می‌شود.

تاکنون انبوهی از فناوری‌های جدید در این نمایشگاه عرضه شده است از جمله سه محصولی که می‌تواند شیوه زندگی ما در خانه را دگرگون کند.

به‌زودی وجود صفحه چهار‌گوش سیاه‌رنگی در گوشه‌ اتاق یا روی دیوار به تاریخ خواهد پیوست.

شرکت ال‌جی تازه‌ترین نوآوری خود را در نمایشگاه عرضه کرده است، تلویزیون‌هایی با صفحه شفاف یا ترنسپرنت که آن طرفش پیداست.

رونمایی از تلویزیون ۷۷ اینچی شفاف بی‌سیم به نام اولد تی، دستگاهی که وقتی از آن استفاده نمی‌شود شبیه شیشه شفاف است.

این تلویزیون را می‌توان وسط اتاق قرار داد و هنگام استفاده از آن تماشاگر می‌تواند مانند پنجره‌ای که فیلم درون آن نمایش داده می‌شود به آن نگاه کند یا فیلتر پس‌زمینه را فعال کند تا دیوار و فضای پشت آن دیگر دیده نشود.

این تلویزیون محافظ نمایشگر یا اسکرین سیورهای متنوعی دارد از جمله یکی که شبیه آکواریومی پر از ماهی‌های زنده است.

شرکت ال‌جی هنوز قیمت این تلویزیون را اعلام نکرده اما گمان بر این است که گران باشد و قیمتش به ده‌ها هزار دلار برسد.

هوش مصنوعی بخش مهمی از نمایشگاه فناوری سی‌ای‌اس سال ۲۰۲۴ است. شرکت ال‌جی در این نمایشگاه از عرضه یک روبات هوشمند همراه خانگی خبر داده است.

این روبات کوچک هنوز اسمی ندارد اما شرکت ال‌جی می‌گوید این آدمک کوچولو که «همراه هوشمند خانگی با هوش‌مصنوعی» معرفی می‌شود می‌تواند آزادانه در خانه بچرخد و در کارهای خانه کمک کند؛ کارهایی مانند مراقبت از حیوانات خانگی با دوربین‌های مدار‌بسته هنگامی که خانه نیستید یا مراقبت از دما و کیفیت هوای داخل خانه.

شرکت ال‌جی می‌گوید این روبات کوچک می‌تواند احساسات انسانی را تشخیص دهد و هر مشکلی را که در خانه مشاهده کند به صاحبش گزارش دهد.

یخچالی که بر مبنای آنچه درون آن است فهرست خرید پیشنهاد می‌دهد

آیا شما هم این تجربه را دارید که همیشه از بزرگ‌تر‌ها بشنوید پیش از خرید مواد‌غذایی تازه اول هرچه در یخچال تاریخش می‌گذرد را مصرف کن؟

شرکت کره‌ای سامسونگ یخچال جدیدی عرضه کرده است که با استفاده از فناوری هوش می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند.

سامسونگ می‌گوید این یخچال تا ۳۳ ماده غذایی گوناگون را تشخیص می‌دهد. صاحب دستگاه همینطور می‌تواند تاریخ انقضای مواد‌غذایی را وارد کند تا یخچال آن را در نظر بگیرد و بگوید کدام مواد غذایی باید زودتر مصرف شوند.

هم‌چنین می‌توان یخچال را به اپلیکیشن غذا مجهز کرد تا بتواند روی صفحه نمایش یخچال پیشنهاد دهد با مواد موجود در یخچال چه غذا‌هایی می‌توان درست کرد. اگر چیزی هم کم‌و‌کسر داشته باشید این دستگاه می‌تواند آن را برای شما سفارش دهد.

امیدواریم در نمایشگاه فناوری سی‌ای‌اس سال آینده یخچالی عرضه شود که بتواند آشپزی کند و ظرف‌ها را بشوید! آرزو البته بر جوانان عیب نیست.

بازی‌های رایانه‌ای: شخصیت کنترل‌ناپذیری که می‌تواند «فکر» کند

شرکت نرم‌افزار آمریکایی انویدیا با همکاری شرکت تولید هوش‌مصنوعی کونوای شخصیت‌های کنترل‌ناپذیری (شخصیتی در بازی که بازیکن آن را کنترل نمی‌کند) برای بازی‌های رایانه‌ای ارائه کرده‌اند که با هوش مصنوعی کنترل می‌شوند.

این فناوری به شخصیت کنترل‌ناپذیر اجازه می‌دهد که با بازیکنان و محیط بازی به طور عادی تعامل داشته باشد.

یعنی برای مثال اگر گیم ویدئویی جهان باز، بازی می‌کنید و تغییری در محیط بازی می‌دهید شخصیت کنترل‌ناپذیر بلافاصله در برابر شما واکنش نشان می‌دهد، در حالی که پیش از این هر واکنشی را طراحان بازی رایانه‌ای برنامه‌ریزی می‌کردند.

به‌گفته شرکت‌های انویدیا و کونوای این شخصیت‌های تهیه شده با هوش مصنوعی می‌توانند «آگاهی احساسی به نمایش بگذارند و در تعاملات درگیر شوند».

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *