نمایشگاه کتاب لایپزیگ؛ استقبال جوانان، بازدیدکنندگان بیشتر

نمایشگاه کتاب لایپزیگ؛ استقبال جوانان، بازدیدکنندگان بیشتر

نمایشگاه کتاب لایپزیک ۲۰۲۴ افزایش اندکی در تعداد بازدیدکنندگان ثبت کرد. رئیس نمایشگاه از این افزایش نتیجه مثبتی گرفت و مشارکت مخاطبان جوان به ویژه در پنل‌ها و گروه‌های بحث را “بسیار خوشایند” خواند.

شعار امسال نمایشگاه کتاب لایپزیگ “چه کسی هنوز کتاب می‌خواند؟” (?Who´s still reading) بود. با نگاهی به اطراف سالن‌های نمایشگاه، می‌شد دید که جوانان واقعاً هم کتاب می‌خوانند، آن‌هم با اشتیاق فراوان، و این از نظر رئیس جدید نمایشگاه کتاب “بسیار خوشایند” بوده است.

آسترید بومیش می‌گوید که پردیس جوانان “یوورز”( UVERSE) نیز بسیار مورد استقبال بوده است و این “نشانه روشنی برای فکر کردن در راستای جوانان” است.

امسال در مجموع ۲۸۳هزار بازدیدکننده به نمایشگاه کتاب لایپزیگ آمدند که ۹هزار نفر بیشتر از سال گذشته بوده است. بیش از ۲هزار غرفه از ۴۰ کشور جهان در چهار روز این نمایشگاه حضور داشتند.

نویسندگان متعددی مانند مارک-اووه کلینگ، اینگرید نول، پل مار و آرنه دال در حدود صد رویداد شرکت کردند. صدراعظم اولاف شولتس و رئیس جمهور فرانک والتر اشتاین‌مایر نیز از جمله مهمانان نمایشگاه کتاب بودند.

همزمان در محوطه نمایشگاه بار دیگر “مانگا-کمیک-کان” و نمایشگاه کتاب‌های عتیقه برگزار شد. مانگا، داستان‌های کمیک ژاپنی است.

علاوه بر این، جشنواره کتابخوانی “لایپزیک می‌خواند” با ۲۸۰۰ رویداد در ۳۰۰ مکان در سراسر شهر بازدیدکنندگان زیادی را به خود جلب کرد.

بیشتر بخوانید

با قدم زدن در سالن‌های نمایشگاه کتاب می‌شد شاهد صف‌های طولانی بود: دوستداران کتاب، به‌ویژه نوجوانان و جوانان که بیشترشان زن هستند و بسیاری با ساک‌های پر از کتاب، در گفتگوی عمیق، خندیدن و گپ زدن بودند.

این تنها نویسندگان مورد علاقه نیستند که ساعت‌ها در صف‌هایی که کل سالن را دور می‌زند در انتظارشان می‌مانند؛ آنچه بازدیدکنندگان را جذب می‌کند کتاب است.

ازدحام در سالن‌ها نشان می‌دهد که جوانان پرشور هم حضور دارند. نسل Z که همیشه متهم است به گوشی‌های هوشمند خود چسبیده و دیگر نمی‌تواند ذهن خود را به متن‌های طولانی بسپارند. اما، می‌خوانند. آن‌هم نه فقط کتاب‌هایی که از سوی منتقدان ادبی کارکشته تحسین می‌شوند، بلکه در رمان‌های صدها صفحه‌ای غور می‌کنند که زندگی جوانان و جهان رویاها و تخیل‌های آن‌ها را به تصویر می‌کشند.

اما چرا باید این جوانان را به خیال‌پردازی متهم کرد و این ژانر “بزرگسالان جدید” (New Adult) را نادیده گرفت؟ در کنار رمان‌هایی در این ژانر، می‌شد در این نمایشگاه مانگا و کمیک نیز یافت.

این ادبیات نیز برگرفته از فنون فرهنگی قدیمی کتاب‌خوانی است؛ فضایی را برای تخیل می‌گشاید و خواننده را ترغیب می‌کند خود را به جای شخصیت‌های داستان بنشاند. به عبارت دیگر: مطالعه، حتی خواندن کتاب‌هایی با ابرهای رنگارنگ روی جلد، باعث برانگیختن همدلی خواننده می‌شود.

در زمانه‌ای که دیگران، این بیگانه‌‌ها، اغلب آماج نفرت‌پراکنی پیش پا افتاده راست‌گرایان افراطی قرار می‌گیرند، خواندن خود یک مسئله دموکراسی است. به عبارت دیگر: یک کتاب هرگز به اندازه یک گوشی هوشمند صاف و هموار نیست.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *