چقدر وقت دارید؟ الگوریتم هوش مصنوعی دانمارکی به دنبال پیش بینی زندگی و مرگ است

چقدر وقت دارید؟ الگوریتم هوش مصنوعی دانمارکی به دنبال پیش بینی زندگی و مرگ است
۱

پژوهشگران در دانمارک در حال استفاده از هوش مصنوعی و داده‌های میلیون‌ها نفر هستند تا بتوانند مراحل زندگی یک فرد تا لحظه مرگ را پیش‌بینی کنند.

سازندگان الگوریتم «لایف۲وک» (life2vec) می‌خواهند الگوها و روابطی را که «برنامه‌های یادگیری عمیق» می‌توانند کشف کنند، برای پیش‌بینی طیف وسیعی از رویدادهای بهداشتی یا اجتماعی «زندگی» بررسی کنند.

سونه لمان، استاد دانشگاه فنی دانمارک گفت: «این یک چارچوب بسیار کلی برای پیش‌بینی در مورد زندگی انسان است. به این ترتیب هر جایی که داده آموزشی داشته باشید، می‌تواند هر چیزی را پیش‌بینی کند.» به گفته لمان، این امکانات بی‌پایان هستند.

او گفت: «این الگوریتم می‌تواند نتایج سلامتی را پیش‌بینی کند. بنابراین می‌تواند باروری یا چاقی را پیش‌بینی کند. حتی با استفاده از این الگوریتم شاید بتوانید پیش‌بینی کنید چه کسی به سرطان مبتلا می‌شود یا چه کسی نمی‌شود. این الگوریتم همچنین می‌تواند پیش‌بینی کند که آیا درآمد زیادی خواهید داشت یا خیر.»

این الگوریتم از فرآیندی مشابه چت جی‌پی‌تی (ChatGPT) استفاده می‌کند، اما به جای آن متغیرهایی را که بر زندگی تأثیر می‌گذارند مانند تولد، تحصیلات، مزایای اجتماعی یا حتی برنامه‌های کاری را تجزیه و تحلیل می‌کند.

این تیم در تلاش است تا نوآوری‌هایی را که الگوریتم‌های پردازش زبان را قادر می‌سازد، برای «بررسی تکامل و قابلیت پیش‌بینی زندگی انسان بر اساس توالی‌های رویدادهای دقیق» تطبیق دهد.

لمان گفت: «از یک دیدگاه، زندگی‌ها صرفاً توالی رویدادها هستند: مردم به دنیا می‌آیند، به متخصص اطفال مراجعه می‌کنند، مدرسه را شروع می‌کنند، به مکان جدیدی نقل مکان می‌کنند، ازدواج می‌کنند و غیره.»

با این حال، افشای این برنامه ادعاهایی در مورد «ماشین‌حساب مرگ» را به میان آورد. برخی از سایت‌های متقلب با پیشنهاد استفاده از برنامه هوش مصنوعی برای پیش‌بینی طول عمر، اغلب در ازای ارائه داده‌های شخصی، مردم را فریب می‌دهند.

پژوهشگران اصرار دارند که این نرم‌افزار خصوصی است و فعلاً در اینترنت یا برای جامعه تحقیقاتی گسترده‌تر در دسترس نیست.

مبنای مدل «لایف۲وک» داده‌های ناشناس حدود شش میلیون دانمارکی است که توسط آژانس رسمی آمار دانمارک جمع‌آوری شده است.

با تجزیه و تحلیل توالی رویدادها، می‌توان نتایج زندگی را تا آخرین نفس پیش‌بینی کرد.

این الگوریتم در پیش‌بینی مرگ ۷۸ درصد و در پیش‌بینی اینکه آیا فردی به شهر یا کشور دیگری نقل مکان می‌کند ۷۳ درصد درست عمل می‌کند.

لمان گفت: «ما به مرگ و میر زودهنگام نگاه می‌کنیم. بنابراین، یک گروه سنی جوان بین ۳۵ تا ۶۵ سال را در نظر می‌گیریم. سپس بر اساس یک دوره هشت ساله از ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶ سعی می‌کنیم پیش‌بینی کنیم که آیا فرد در چهار سال بعد می‌میرد یا خیر.»

او گفت: «این مدل واقعاً می‌تواند این کار را انجام دهد، بهتر از هر الگوریتم دیگری که می‌توانستیم پیدا کنیم.»

به گفته محققان، تمرکز بر این گروه سنی – جایی که مرگ و میر معمولاً کمتر است – به آنها اجازه می‌دهد تا صحت الگوریتم را تأیید کنند. با این حال، این ابزار هنوز برای استفاده خارج از محیط تحقیقاتی آماده نیست.

از نظر محققان، این پروژه یک وزنه علمی در برابر سرمایه‌گذاری‌های سنگین شرکت‌های بزرگ فناوری در الگوریتم‌های هوش مصنوعی است.

لمان گفت: «آنها نیز می‌توانند مدل‌هایی از این قبیل بسازند، اما آنها را عمومی نمی‌کنند.»

پرنلی ترانبرگ، کارشناس دانمارکی «اخلاق داده‌» گفت که این امر به ویژه به این دلیل نگران کننده است که الگوریتم‌های مشابهی هم‌اکنون توسط شرکت‌هایی مانند شرکت‌های بیمه استفاده می‌شوند.

ترانبرگ گفت: «احتمالا آن‌ها شما را در گروه‌هایی قرار می‌دهند و می‌گویند: خب، شما یک بیماری مزمن دارید، ریسک به این شکل است.»

بیشتر بخوانید

او گفت: «این می‌تواند علیه ما برای تبعیض علیه ما مورد استفاده قرار گیرد، به طوری که مجبور شوید حق بیمه بالاتری بپردازید، یا نتوانید از بانک وام بگیرید، یا به دلیل اینکه به هر حال قرار است بمیرید، نتوانید از خدمات بهداشتی عمومی بهره‌مند شوید.»

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *