پنج دلیل برای خوش‌بینی به تلاش‌ها برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی

کم نیستند خبرهای بد و نگران کننده‌ای که درباره آینده تغییرات آب و هوایی به گوش می‌رسند؛ بویژه آنکه دانشمندان می‌گویند که امسال گرمترین سال در ۱۲۵ هزار سال گذشته بوده است. با این وجود، با توجه به تلاش‌هایی که برای مهار این بحران از سوی کشورها و شرکت‌های فناوری می‌شود و گفتگوهایی که هم اکنون در نشست بین‌المللی «کوپ۲۸» به میزبانی امارات در جریان است، بسیاری همچنان به آینده زمین خوش‌بین هستند.

در ادامه ۵ دلیل خوش‌بینی آنها به این تلاش‌ها ارائه می‌شوند:

۱ – انقلاب پنل‌های خورشیدی

اگر نگاهی به تحولات زیست محیطی در کشورهای عمدتا پیشرفته بیندازید، متوجه سرعت قابل توجه استفاده روزافزون آنها از پنل‌های خورشیدی می‌شوید. 

بطور مثال، امسال در سراسر بریتانیا هر ماه حدود ۱۷ هزار خانه مجهز به پنل‌های خورشیدی شدند و نصب پنل‌های خورشیدی نه‌تنها روی سقف خانه‌ها و آپارتمان‌ها بلکه روی بالکن‌ها و حتی در داخل باغ‌ها نیز رایج شده است.

چین نیز در سال جاری میلادی بیش از آمریکا در سه دهه گذشته، انواع پنل‌های خورشیدی را برای جذب انرژی نصب کرد و اکنون این امید بیش از هر زمانی احساس می‌شود که انرژی خورشید، اولین راه حل برای نجات سیاره زمین خواهد بود.

۲ – گسترش استفاده از خودروهای برقی

اکنون در برخی کشورها مانند بریتانیا، بحث درباره خرید خودروهای برقی به یک بحث داغ در میان مردم تبدیل شده است.

فروش این خودروها نیز رونق خوبی دارد و حدود ۱۸ درصد از خودروهای جدید فروخته شده در سراسر جهان در سال ۲۰۲۳ میلادی برقی بودند.

با این وجود هزینه‌های بالای خرید و نگهداری از آنها، همچنین نگرانی‌ها در مورد محدودیت‌های احتمالی در استفاده از یک خودروی الکتریکی، هنوز یک عامل بازدارنده است.

اما صاحبان این فناوری نیز از این مشکلات آگاهند و برای مقرون به صرفه‌ کردن این خودروها تلاش می‌کنند.

در همین زمینه، ایده‌ای به نام Vehicle2Grid یا V2G مطرح شده که در واقع یک کیت برای «ارسال و دریافت» برق از خودروی شما به خانه و حتی ارسال به شبکه ملی برق است.

به کمک این کیت انتقال، اگر بتوانید خودرو را در زمانی که انرژی ارزان است شارژ کنید، می‌توانید همان انرژی را در زمانی که گران‌تر است به شبکه بفروشید و سود کنید.

از آنجا که خودروها حدود ۹۵ درصد از زمان خود را در حالت «پارک» می‌گذرانند، استفاده از آنها به عنوان وسیله انبار و خرید و فروش انرژی مناسب به نظر می‌رسد.

این کار برای شبکه‌های ملی برق نیز که بطور روزافزون به سمت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند باد و خورشید می‌روند، بسیار مهم است. زیرا زمانی که هوا خیلی آفتابی است یا بادهای قوی وجود دارد، این شبکه نیاز به جایی برای ارسال این نیرو دارد.

همچنین اگر شما بتوانید خودروی خود را با انرژی حاصل از پنل‌های خورشیدی خودتان شارژ کنید، می‌توانید این انرژی رایگان را با قیمتی مناسب به شبکه بفروشید.

۳ – گسترش مزارع باتری‌های خورشیدی

در حال حاضر در سرتاسر بریتانیا، مزارع باتری‌های خورشیدی آنهم در مقیاسی بزرگ با سرعت شگفت انگیزی رو به گسترش هستند.

از جمله مزره بزرگ «باکینگهامشر» که در حال حاضر می‌تواند برق ۳۰۰ هزار خانه را تا دو ساعت تامین کند و یکی از بزرگترین مزارع در اروپا است.

هزینه‌های ذخیره‌سازی نیز رو به کاهش است و بر اساس پیش‌بینی کارشناسان، تا پایان این دهه این مزارع می‌توانند برق کافی برای تامین انرژی ۱۸ میلیون خانه در سراسر بریتانیا را تولید کنند.

۴ – شکایات آب و هوایی در دادگاه

اقدام دادگاه‌ها در رسیدگی به شکایات مرتبط با موضوعات آب و هوایی یکی دیگر از دلایلی است که باعث خوش‌بینی به آینده می‌شود.

طی ۱۲ ماه پیش‌رو، قضات در کشورهای مختلف به تعدادی از مهمترین پرونده‌ها در موضوعات آب و هوایی رسیدگی خواهند کرد و حکمی که می‌دهند، دقیقاً مشخص می‌کند که قانون برای مقابله با چنین معظلاتی در کجا ایستاده است.

این امیدواری وجود دارد که به کمک قضات، مرز روشن‌تری میان فعالیت‌های قانونی و غیرقانونی مرتبط با تغییرات آب و هوایی ایجاد شود و با آنهایی که مسئول افزایش دمای کره زمین هستند به شکل قانونی مبارزه شود.

یکی از بزرگترین پرونده‌ها در این زمینه، قرار است در ایالات متحده به دادگاه برود که در چارچوب آن، شهر مولتنوما در ایالت اورگن خواستار دریافت یک خسارت ۵۲ میلیارد دلاری از طیف وسیعی از شرکتهای تولیدکننده نفت و گاز، به دلیل ایجاد موج گرمای عظیم سال ۲۰۲۱ میلادی شده است.

پیروزی آنها در این پرونده، پیامدهای حقوقی و مالی عظیمی خواهد داشت و بطور بالقوه منجر به طرح ده‌ها شکایت دیگر علیه تولیدکنندگان سوخت فسیلی خواهد شد.

اگرچه وادار کردن متهمان این پرونده‌ها به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، در صلاحیت دستگاه قضایی ایالات متحده نیست، اما پاسخگو کردن آنها برای آسیبی که ایجاد کرده‌اند، در توان این دادگاهها است.

۵- دلیل تاریخی برای خوش‌بینی

نگاه به این چالش از منظر تاریخی نشان می‌دهد که در مدت زمانی بسیار کوتاه، چقدر پیشرفت حاصل شده است.

بطور مثال هشت سال پیش یعنی زمانی که توافق آب و هوای پاریس حاصل شد، در آن توافقنامه هیچ اشاره‌ای به زغال‌سنگ، نفت و گاز که بزرگترین دلایل گرمایش کره زمین هستند، نشده بود.

اما اکنون که مذاکره کنندگان از سرتاسر جهان در امارات گرد هم آمده‌اند، این امید واقعی وجود دارد که طرفین برای پایان استفاده از این سوخت‌ها در قرن حاضر به توافقی برسند. تصمیمی که به جهان، فرصت مبارزه برای شکست دادن بزرگترین تهدید زیست محیطی ما را می‌دهد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *