مجلس آلمان به آسان‌تر شدن کسب تابعیت آلمانی رأی مثبت داد

مجلس آلمان به آسان‌تر شدن کسب تابعیت آلمانی رأی مثبت داد

حدود ۱۴ درصد جمعیت آلمان، یعنی بیش از ١٢ میلیون نفر تابعیت آلمانی ندارند. با مصوبه جدید مجلس دریافت تابعیت آلمانی آسان‌تر می‌شود. این مصوبه کسب تابعیت آلمانی را پس از پنج سال و در شرایطی ویژه پس از سه سال ممکن می‌کند.

روز جمعه ١٩ ژانویه (٢٩ دی)، نمایندگان پارلمان آلمان (بوندستاگ) به طرحی رای مثبت دادند کە بر اساس آن شهروندان غیر آلمانی کە بە طور قانونی در این کشور زندگی کردەاند می‌توانند بە جای هشت سال، پس از پنج سال درخواست دریافت تابعیت بدهند.

همچنین در صورتی که متقاضی برای ادغام‌شدن توانایی‌ها و تلاش‌های بارز و برجسته‌ای از خود نشان دهد، می‌تواند در سه سال تابعیت آلمانی دریافت کند، مثلا عملکرد مثبت در مدرسه، محل کار یا مشارکت مدنی.

بر اساس این طرح در آینده اگر یکی از والدین پنج سال به طور قانونی در آلمان زندگی کرده باشد، فرزندان او از بدو تولد تابعیت آلمان را دریافت خواهند کرد. در حال حاضر این امر پس از هشت سال ممکن است.

به گفته وزارت کشور آلمان، حدود ۱۴ درصد از جمعیت آلمان یعنی بیش از ١٢ میلیون نفر تابعیت این کشور را ندارند. از این تعداد حدود ۵ میلیون و ٣٠٠ هزار نفر دستکم ١٠ سال در آلمان زندگی کردەاند.

گفتە می‌شود کە میانگین نرخ دریافت تابعیت آلمانی در حال حاضر ١.١ درصد است. این عدد بە شکل قابل توجهی کمتر از نرخ متوسط اتحادیە اروپا یعنی ٢ درصد است.

وزارت کشور آلمان می‌گوید یکی از دلایل این امر، این است کە این کشور برخلاف بسیاری دیگر از کشورها، تا کنون افراد را ملزم بە ترک ملیت پیشین خود کردە است.

بر اساس طرح جدید متقاضیان تابعیت آلمانی دیگر لازم نیست کە تابعیت پیشین خود را ترک کنند.

از مجموع ۶۳۹ رای ماخوذه در پارلمان آلمان ٣٨٢ نماینده، عمدتاَ از سه فراکسیون احزاب سوسیال دمکرات، سبزها و لیبرال‌ها که در دولت فدرال شریک هستند به مصوبه جدید رای موافق دادند. ۲۳۴ نماینده رای مخالف و ٢٣ نماینده نیز رای ممتنع دادند. اعضای فراکسیون ا‌حزاب مسیحی و حزب آلترناتیو برای آلمان از مخالفان این طرح بودند.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *