الماس‌های آزمایشگاهی بازار جواهرات لوکس را تکان می‌دهند؟

الماس‌های آزمایشگاهی بازار جواهرات لوکس را تکان می‌دهند؟

با رشد محبوبیت الماس‌های آزمایشگاهی و تبدیل شدن آن‌ها به کالاهای تجملاتی پرطرفدار، قیمت الماس‌ طبیعی کاهش یافته است

پایگاه خبری آکسیوس گزارش داد که با افزایش تولید و رشد محبوبیت الماس‌های تولید‌شده در آزمایشگاه، صنعت الماس به‌شدت در حال تحول است.

این گزارش با استناد به نظرسنجی اخیر نشریه تجاری این‌استور (InStore) نوشت که حدود ۶۳ درصد جواهرسازان مستقل در ایالات متحده الماس آزمایشگاهی می‌فروشند؛ رقمی که نسبت به سال گذشته، ۵۸ درصد افزایش یافته است.

 پل زیمنیسکی، تحلیلگر مستقل صنعت الماس، در این زمینه به آکسیوس گفت که افزایش قیمت الماس طبیعی در سال ۲۰۲۲ به دلیل تقاضای بی‌سابقه و همچنین کمبود عرضه در سال ۲۰۲۱ بود. به گفته او، بسیاری از ثروتمندان در آن سال ترجیح دادند کمک‌های دولتی به کسب‌وکارها در دوران همه‌گیری را برای خرید الماس طبیعی استفاده کنند.

بر اساس گزارش موسسه گوهرشناسی آمریکا (GIA) که الماس‌ها را درجه‌بندی می‌کند، خواص شیمیایی و فیزیکی الماس‌های تولید‌شده در آزمایشگاه مشابه الماس‌های طبیعی است.

اکنون با رشد استقبال از الماس‌های آزمایشگاهی،‌ به نظر می‌رسد که صنعت الماس در حال گذار از یک بحران است؛ زیرا فناوری و نوآوری‌های بشر توانسته‌اند زیبایی طبیعت را به‌خوبی تکرار کنند.

ژان دوست، جواهرساز، این دستاورد را یک فرصت می‌داند و می‌گوید که الماس‌های لوکس تولیدشده در آزمایشگاه می‌توانند به‌خوبی جایگاهشان را پیدا کنند.

او که سال‌ها را در حوزه الماس طبیعی فعالیت کرده، در سال ۲۰۲۳ یک نمایشگاه از الماس‌های آزمایشگاهی سفارشی در هالیوود افتتاح کرد.

این متخصص جواهرات تاکید می‌کند که از نظر او، ساخت الماس‌ در آزمایشگاه، از رمزوراز و زیبایی الماس‌های طبیعی کم نکرده است اما نسبت به این کالای لوکس قیمت متعادل‌تری دارد.

ایده برگزاری نمایشگاهی از الماس‌های آزمایشگاهی از آنجا ناشی شد که به دلیل کمبود الماس طبیعی یا بالا بودن قیمت آن، مشتریان ژان دوست اغلب گزینه‌های کمی برای انتخاب الماس داشتند.

پس از موفقیت در این نمایشگاه، او اکنون حلقه‌های نامزدی با الماس‌های آزمایشگاهی طراحی‌شده را به طرفداران این کالا عرضه می‌کند و با تاکید بر اینکه «انتظارات در مورد حلقه‌های نامزدی در حال تغییر است» می‌گوید که مشتریانش‌ــ از جمله خریداران زن «قدرتمند» که او برای آن‌ها بازاریابی می‌کند‌ــ از الماس‌های آزمایشگاهی استقبال کرده‌اند.

علاوه بر او، جواهرفروشان و کارشناسان دیگری نیز به آکسیوس گفته‌اند که زنان جوان زیادی امروزه برای حلقه نامزدی با شریک زندگی‌شان به گزینه الماس آزمایشگاهی رو می‌آورند.

به گفته متولیان این حوزه، زوج‌های جوان با توجه به زیبایی و پایین بودن هزینه الماس‌های آزمایشگاهی، آن را یک گزینه مناسب در نظر می‌گیرند و از جنبه «سرمایه‌گذاری» بودن خرید الماس طبیعی صرف‌نظر می‌کنند.

افزون بر دلایل اقتصادی، یکی دیگر از دلایل رشد محبوبیت الماس‌های آزمایشگاهی برای برخی مشتریان، مسائل اخلاقی مرتبط با این موضوع است.

امروزه با توجه به رشد آگاهی‌های زیست‌ محیطی، بسیاری از طرفداران الماس می‌گویند که به جای الماس طبیعی که ناشی از یک فرایند استخراج در زمین است، ترجیح می‌دهند الماس آزمایشگاهی بخرند.

با این حال مارتین راپاپورت، کارشناس صنعت الماس، خاطرنشان می‌کند که اگرچه الماس‌های آزمایشگاهی نیازی به استخراج زمین ندارند، برای تولیدشان مقدار زیادی برق لازم است.

به گفته راپاپورت که رئیس شرکتی به همین نام است، الماس‌های تولیدشده در آزمایشگاه با عرضه اساسا نامحدودشان می‌توانند به‌مراتب ارزان‌تر از الماس طبیعی باشند. این کاهش قیمت، از نظر برخی کارشناسان یک مزیت مهم به شمار می‌رود زیرا در این صورت الماس‌ها کاربردهای بیشتری خواهند یافت و می‌توان از آن‌ها در محصولات بیشتری استفاده کرد.

مارتین راپاپورت می‌گوید که با وجود استقبال از الماس‌های آزمایشگاهی، هنوز هم وقتی از الماس‌های طبیعی صحبت می‌شود، آن‌ها توجه بیشتری جلب می‌کنند؛ چون منحصربه‌فردند و تکرار نمی‌شوند.

در چنین شرایطی، باید منتظر بود و دید آیا الماس‌های نسبتا مقرون‌به‌صرفه تولیدشده در آزمایشگاه می‌توانند این جایگاه لوکس را حفظ کنند یا این موفقیت کوتاه‌ و گذرا است.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *