دانشمندان «محرک ژنتیکی» در افزایش وزن را پیدا کردند

دانشمندان «محرک ژنتیکی» در افزایش وزن را پیدا کردند

طبق پژوهشی جدید چاقی فقط به غذا و ورزش مربوط نیست و ممکن است در کد ژنتیکی‌ فرد نهفته باشد. دکتر ماتیا فرانتینی، نویسنده این پژوهش و محقق ارشد بنیاد قلب بریتانیا، می‌گوید: «دلایل چاقی بسیار پیچیده، و در بیشتر موارد مجموعه‌ای از عوامل متعدد است. با این حال، ما در این پژوهش جدید، به محرک ژنتیکی مشخص و آشکاری در چاقی دست یافته‌ایم.»

به گزارش سی‌ان‌ان، محققان این پژوهش، که روز پنج‌شنبه در مجله «مِد» (Med) منتشر شد، از داده‌های بانک‌ زیستی بریتانیا استفاده کردند. آنها در این پژوهش داده‌‌های افرادی را که دو نسخه معیوب از ژنی خاص به نام «اس‌ام‌ای‌ام ۱» (SMIM1) داشتند با افرادی که این دو نسخه معیوب را نداشتند مقایسه کردند.  

مطالب بیشتر

طبق این پژوهش، زنانی که این جهش ژنی را داشتند، ۴.۶ کیلوگرم اضافه وزن داشتند و مردانی که این جهش ژنی را داشتند ۲.۴ کیلوگرم. به گفته فرانتینی، نسخه‌های معیوب ژن «اس‌ام‌ای‌ام ۱» باعث کاهش عملکرد تیروئید و کاهش مصرف انرژی می‌شود، به این معنی که افراد مبتلا به این ژن با اینکه به مقدار برابر با سایر افراد غذا می‌خورند، سوخت‌وسازشان کمتر است و انر‌ژی به‌شکل چربی در بدنشان ذخیره می‌شود. 

فرانتینی می‌گوید که این دستاورد ژنتیکی خاص درمورد تعداد زیادی صدق نمی‌کند، و فقط یک نفر از هر ۵ هزار نفر این جهش ژنتیکی را دارند. او همچنین تاکید می‌کند که اختلال عملکرد تیروئید بسیار شایع است و حدود ۲ درصد از جمعیت بریتانیا گرفتار آن‌اند، اما این اختلال با مصرف منظم دارویی ارزان‌قیمت درمان می‌شود. او همچنین افزود: «گام بعدی این است که بفهمیم آیا افراد مبتلا به این ژن خاص واجد شرایط درمان تیروئید با دارو هستند یا نه.»

کارشناسان بر همین اساس می‌گویند که کاهش وزن تنها با کنترل مقدار غذا یا ورزش امکان‌پذیر نیست و عوامل دیگری ازجمله ژنتیک و برخی بیماری‌ها در آن دخیل‌اند. آنها همواره بر پیروی از سبک زندگی و رژیم غذایی سالم و همچنین تمرینات بدنی تاکید می‌‌کنند تا علاوه بر مدیریت وزن سلامت افراد هم بهبود یابد. 

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *