سرطان تخمدان چیست و نشانه‌های آن کدامند؟

سرطان تخمدان چیست و نشانه‌های آن کدامند؟

جینی گادلی از سال ۲۰۲۱ با سرطان تخمدان که قابل‌درمان نیست، زندگی می‌کند. این کمدین و بازیگر ۶۳ ساله در مصاحبه‌ای بابی بی سی برای اولین بار درباره نبردش با سرطان صحبت کرد و گفت می‌خواهد با روایت داستان خود برای طرفدارانش روی صحنه و در شبکه‌های مجازی، آگاهی بیشتری در مورد این بیماری ایجاد کند.

او می‌گوید شبکه‌های مجازی جانش را نجات دادند و کمک کردند متوجه نشانه‌های سرطان تخمدان خود شود.

یک پست درایکس، در نوامبر سال ۲۰۲۱ خانم گادلی را متوجه نشانه‌های بیماری کرد.

در آن مطلب، فهرستی از علائم بیماری بود: «سرطان تخمدان چهار علامت مهم دارد: درد مداوم و نفخ در شکم، مشکلات در غذا خوردن و سریع‌تر از معمول سیر شدن.»

خانم گادلی متوجه شد هر چهار علامت را دارد.

او به بی‌بی‌سی گفت: «من به‌ندرت دکتر می‌رفتم چون خیلی کم مریض می‌شدم.» اما مطلبی که در شبکه‌های اجتماعی دید باعث شد آزمایش سرطان انجام دهد.

بعد از انجام آزمایش، پزشکان تأیید کردند که او سرطان حاد و غیرقابل علاج دارد. آن‌ها تشخیص دادند که او سرطان تخمدان مرحله سه دارد. خانم گادلی در حال حاضر در اسکاتلند در حال دریافت درمان است.

بعدازآن بود که او تصمیم گرفت به‌طورجدی برای بالا بردن آگاهی درباره این بیماری فعالیت کند. سرطان تخمدان اغلب با عنوان «قاتل خاموش» شناخته می‌شود چون تشخیص آن در مراحل اولیه مشکل است و بیشتر زنان در مراحل اولیه بیماری، نشانه‌های خاصی بروز نمی‌دهند.

خانم گادلی روی صحنه خطاب به مخاطبانش و در فضای مجازی از زنان می‌خواهد برای این بیماری آزمایش بدهند: «اگر دائماً احساس نفخ می‌کنید، اگر زیاد ادرار می‌کنید و خیلی سریع سیر می‌شوید، آزمایش بدهید.»

ورم در ناحیه شکم، احساس نفخ همراه با درد یا حساس شدن ناحیه شکم از علامت‌های سرطان تخمدان هستند.

خانم گادلی می‌گوید: «من نمی‌توانستم به‌اندازه کافی غذا بخورم. به‌محض اینکه شروع به خوردن می‌کردم، سریع سیر می‌شدم. دلیلش این بود که تمام شکمم با آب پرشده بود و همین به شکمم فشار می‌آورد.»

«اگر متوجه شدید نمی‌توانید یک وعده‌غذای معمول خود را بخورید، به پزشک خود توضیح بدهید و آزمایش انجام بدهید. من به این‌طور به پزشکم گفتم: «من فکر می‌کنم سرطان تخمدان دارم. این‌ها نشانه‌هایی هستند که احساس می‌کنم.»

«بااینکه سرطان من در مرحله سه تشخیص داده شد، اگر آن توییت را ندیده بودم، الآن زنده نبودم.»

این کمدین اسکاتلندی می‌گوید تشخیص این بیماری به او انگیزه داده کارهای بیشتری برای بالا بردن سطح آگاهی درباره آن انجام دهد.

تابه‌حال ۶۰ زن با او تماس گرفته‌اند و گفته‌اند به لطف اطلاع‌رسانی‌های او، آزمایش داده‌اند.

در بیشتر موارد، این افراد در مرحله اول یا دوم بیماری را تشخیص داده‌شده‌اند که در آن امکان درمان بیشتری است.

«عاشق کار کردن هستم.»

گادلی هنوز در حال کار و ادامه تور نمایش‌هایش در سراسر بریتانیا است و بلیط اجراهایش از قبل تماماً به فروش می‌روند. او در حال نوشتن خاطراتش است و هم‌زمان به دخترش، اشلی استوری برای تبلیغات سریال جدیدش کمک می‌کند.

او می‌گوید، تازگی زندگی را سه ماه به سه ماه پیش می‌برد زیرا سرطان در مرحله‌ای است که هرچند قابل مدیریت است اما قابل‌درمان نیست. بااین‌وجود او از اینکه باوجود بیماری توانسته کارهای زیادی انجام دهد، متعجب نیست.

خانم گادلی می‌گوید: «کار کردن برایم استرس‌آور نیست. من عاشق کار کردن هستم.»

«کار کمدی جز سخت‌ترین کارها نیست. منظورم این است که کار سختی نیست. آنچه سخت است، رفتن به بیمارستان و نشستن رو به روی یک متخصص است یک ثانیه بیشتر از حد معمول ساکت ماندن. این کار، سخت است.»

او می‌گوید در دور اول شیمی‌درمانی، از جهت سلامتی در شرایطی نبود که بتواند کار کند. مدتی طول کشید تا بتواند دوباره نیرویش را برای کار به دست بیاورد.

او اضافه می‌کند: «برای هر فرد، تجربه‌ای شخصی است.»

«در حال حاضر در بریتانیا، میلیون‌ها نفر با بیماری‌هایی که طول عمرشان را محدود کرده زندگی می‌کنند و همچنان در حال کار کردن هستند.»

«چه در حال شیمی‌درمانی باشید، یا دیالیز کلیه، اگر داروهای دیابت دریافت می‌کنید یا تحت درمان با داروهای جایگزین هورمون‌ها هستید، همیشه افرادی هستند که می‌توانند به کارهایی که در زندگی می‌کردند ادامه بدهند وعده‌ای هم هستند که نمی‌توانند. این اصلاً به معنی قوی یا ضعیف بودن یک گروه نسبت به گروه دیگر نیست.»

اسکن‌های او تاکنون نشانه‌ای از یک تومور نداشته‌اند.

آزمایش‌های خونی که برای ردیابی سلول‌های سرطانی انجام می‌شوند، نشان می‌دهند که احتمال اینکه سرطان جایی در بدنش مخفی‌شده است بسیار بالا است اما پزشکان هنوز نمی‌توانند محل دقیق آن را پیدا کنند.

مطالب بیشتر

خانم گادلی می‌گوید در برخورد با واقعیت غیرقابل درمان بودن بیماری‌اش، بسیار عمل‌گرا و واقع‌بین است: «اگر قرار نباشد ۱۰۰ صد در صد در سلامت کامل باشم، دلم نمی‌خواهد در پیری بمیرم.»

«حالا زمان مشخصی دارم و از آن خیلی راضی و خوشحالم.»

نشانه‌های سرطان تخمدان چیست؟

سازمان بهداشت ملی بریتانیا اعلام کرده است سرطان تخمدان دارای علائم زیر است درصورتی‌ که به تعداد زیاد (بیشتر از ۱۲ بار در طول ماه) تکرار شوند:

  • شکم بادکرده یا داشتن احساس نفخ
  • درد یا احساس ناراحتی در شکم و در ناحیه بین دو استخوان لگن (عضلات لگن)
  • نداشتن اشتها و یا به‌سرعت احساس سیری کردن
  • احساس نیاز فوری به ادرار یا تکرر ادرار

نشانه‌های دیگر ابتلا به سرطان تخمدان ازاین‌قراراند:

  • سوءهاضمه
  • یبوست یا اسهال
  • کمردرد
  • احساس خستگی دائم
  • کاهش وزن بی‌اینکه قصد آن را داشته باشید
  • خونریزی واژن بعد از شروع یائسگی

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *