فوران آتشفشان در ایسلند؛ جاری شدن گدازه‌ها به شهر گرینداویک

فوران آتشفشان در ایسلند؛ جاری شدن گدازه‌ها به شهر گرینداویک

فوران مجدد آتشفشان در شبه‌جزیره ریکیانس داقع در جنوب ایسلند، منجر به برقرار وضعیت اضطراری در این منطقه شده است. مقامات محلی می‌گویند این فوران از ماه دسامبر به این سو، شدیدترین فوران آتشفشانی محسوب می‌شود.

به گفته رسانه‌های محلی، گدازه‌های آتشفشانی به دیواره محافظ در شرق گرینداویک نزدیک شده‌اند و ساکنان این شهر ملزم به ترک شهر شده‌اند.

همچنین گفته می‌شود منطقه “بلو لاگون” که از جمله جاذبه‌های گردشگری ایسلند محسوب می‌شود نیز تخلیه شده است.

کارشناسان طول این شکاف در زمین را حدود سه کیلومتر برآورد می‌کنند. دانشمندان سعی کردند با ارزیابی‌های اولیه بر اساس عکس‌های هوایی با استفاده از هلیکوپتر، شناخت کلی از وضعیت به دست آورند.

پروازها در آسمان ایسلند برقرار است

در همین حال، سازمان دفاع مدنی ایسلند، با تائید این که فوران آتشفشانی مذکور، پس از ساعت ۲۰:۰۰ به وقت محلی حد فاصل هاگافل و استورا-اسکوگفل واقع در شمال گرینداویک رخ داده است، اعلام کرد که محل وقوع این فوران، نزدیک به محل فوران روز ۸ دسامبر سال گذشته میلادی است.

بنا به اعلام سازمان هواشناسی ایسلند، این فوران تقریبا به صورت ناگهانی – تنها ۴۰ دقیقه پس از هشدار- رخ داد و حجم مواد مذاب خارج شده از آتشفشان تقریبا برابر با حجم گدازه‌های ماه دسامبر سال گذشته میلادی است.

به گفته این سازمان، شرایط آب‌وهوایی نامساعد ممکن است تا حدی بر توانایی آن‌ها در مدیریت وضعیت تاثیر بگذارد.

در عین حال، منایع محلی می‌گویند که فرودگاه بین‌المللی کِفلاویک و همچنین سایر فرودگاه‌های این منطقه همچنان به فعالیت خود ادامه خواهند داد و فقط استخر آب گرم طبیعی در منطقه بلو لاگون کار خود را متوقف کرده است.

جمعیت حدود چهار هزار نفره گرینداویک، ماه پیش اجازه پیدا کرده بودند که به شهر خود باز گردند. آن‌‌ها در پی فوران ماه ژانویه و پس از آن که مواد مذاب به شهر رسید و سه خانه را تخریب کرد، این شهر را ترک کرده بودند، اما تنها جمعیت اندکی در حدود ۱۰۰ نفر تصمیم گرفته ‌بودند به شهر بازگردند.

بیشتر بخوانید

گرینداویک در شبه‌جزیره ریکیانس در حدود ۵۵ کیلومتری جنوب غربی ریِکیاویک پایتخت کشور ایسلند  واقع شده است. آینده این شهر با در نظر گرفتن شرایط ایجاد شده نامشخص است. دولت ایسلند پیش از این لایحه‌ای ارائه کرده بود که به ساکنان امکان می‌داد املاک مسکونی خود را به یک شرکت دولتی بفروشند.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *