مرگ شبانه؛ چرا بعضی‌ها در خواب می‌میرند؟

احتمالا تمام انسان‌ها در طول زندگی خود به دفعات درباره مرگ و اینکه چگونه زندگی آنها در این دنیا به پایان می‌رسد، فکر می‌کنند. اما چطور می‌شود که یک فرد در خواب می‌میرد؟

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد احتمال وقوع مرگ در طول خواب نسبتا کم است مگر اینکه فرد به یک بیماری خاص مبتلا باشد. 

دلایل متعددی وجود دارد که می‌تواند باعث مرگ کسی در خواب شود اما معمولا سه بخش بدن هستند که در این زمینه نقش کلیدی ایفا می‌کنند. دکتر میلیند سووانی مشاور پزشکی تنفسی در دانشگاه ناتینگهام در گفتگو با نیوزویک در این خصوص می‌گوید: «مرگ درخواب معمولا به سه عضو بدن مربوط می‌شود؛ قلب، ریه‌ها و یا مغز» 

هنگامی که ما خواب هستیم کمتر احتمال دارد که بتوانیم به سیگنال‌هایی که ممکن است نشان‌دهنده مشکلی در این اندام‌ها باشد پاسخ دهیم. جک فلایر متخصص قلب و عروق در این رابطه می‌گوید: «اگر من ایستاده باشم و ضربان قلبم ۱۰ ثانیه مکث داشته باشد به زمین می‌افتم و بیهوش می‌شوم و به زمین افتادنم چندان صدایی خواهد داشت که دیگران آن‌را می‌شنوند و کمک به من می‌آیند اما وقتی خواب هستید شما نمی‌توانید به این علائم پاسخ دهید.» 

شایع‌ترین علت مرگ در خواب مربوط به قلب است. ایست ناگهانی قلب علت ۹۰% مرگ‌های ناگهانی در خواب است.آپنه انسدادی خواب یا OSA که به معنای قطع تنفس در خواب است، دیگر علت مرگ شبانه است. OSA باعث کمبود اکسیژن می‌شود.صرع هم می‌تواند باعث مرگ ناگهانی شبانه شود. خطر آن در خواب بیشتر است.سکته مغزی هم می‌تواند در خواب رخ دهد و باعث مرگ شود.برای کاهش خطر باید سلامتی را مراقبت کرد، به اندازه کافی خوابید، ورزش کرد و رژیم غذایی مناسب داشت.

منبع خبر

One thought on “مرگ شبانه؛ چرا بعضی‌ها در خواب می‌میرند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *