وداع فدراسیون فوتبال آلمان با آدیداس؛ نایکی شریک جدید

وداع فدراسیون فوتبال آلمان با آدیداس؛ نایکی شریک جدید

فدراسیون فوتبال آلمان سال ۲۰۲۷ به همکاری با آدیداس پایان می‌دهد و از آن پس بخشی از نیازهای خود را در همکاری با نایکی تآمین می‌کند. این تصمیم غیرمنتظره واکنش‌های اعتراضی هواداران و سیاستمداران این کشور را برانگیخته است.

فدراسیون فوتبال آلمان (DFB) روز پنجشنبه ۲۱ مارس (دوم فروردین) به طور رسمی اعلام کرد که شرکت آمریکایی لوازم ورزشی نایکی از سال ۲۰۲۷ تا ۲۰۳۴ پوشاک و تجهیزات ورزشی همه تیم‌های ملی فوتبال زنان و مردان این کشور را در تمام رده‌های سنی، تامین خواهد کرد.

با اتخاذ این تصمیم غیرمنتظره، همکاری نهاد مرکزی فوتبال آلمان و شرکت آلمانی آدیداس در پایان سال ۲۰۲۶ پس از گذشت ۷۷ سال، به پایان خواهد رسید.

برند نوین‌دورف، رئیس فدراسیون فوتبال آلمان در این مورد اشاره کرده است: «ما مشتاقانه منتظر همکاری با نایکی هستیم و از اعتمادی که به ما داده شده است، ابراز خرسندی می‌کنیم. شرکت نایکی در دهه آینده امکان توسعه همه جانبه فوتبال در آلمان را برای DFB فراهم خواهد کرد.»

بر اساس گزارش رسانه‌ها، شرکت نایکی ظاهرا قرار است ‍سالانه ۱۰۰ میلیون یورو به DFB پرداخت کند.

این در حالی است که فدراسیون فوتبال آلمان در حال حاضر سالانه با مبلغ ۵۰ میلیون یورو مورد حمایت مالی توسط آدیداس قرار گرفته است. 

DFB در این مورد گفته است که نایکی “بهترین پیشنهاد مالی را ارائه کرده است.”

شرکت آدیداس نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که از خبر بستن قرارداد با بزرگترین رقیب‌ خود “متعجب شده است.”

انتقادات گسترده از تصمیمفدراسیون فوتبال آلمان

پایان همکاری DFB با شرکت آدیداس واکنش‌های اعتراضی فراوانی را به همراه داشته است.

روبرت هابک، وزیر اقتصاد و معاون صدراعظم جمهوری فدرال آلمان در این‌باره می‌گوید: «تصور پیراهن تیم ملی فوتبال آلمان بدون لوگوی سه خطی، سخت است. برای من، آدیداس و رنگ‌های مشکی، قرمز و طلایی (رنگ‌‌های پرچم آلمان) همیشه با هم مرتبط بوده‌اند. این یک قسمت از هویت ملی آلمان است.»

او در این زمینه همچنین تصریح می‌کند: «ای کاش جوانب مربوط به میهن‌پرستی نیز بیشتر ملاحظه می‌شد.»

این تصمیم همچنین مورد انتقاد گسترده هواداران فوتبال آلمان در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است.

تیک‌تاکشریک رسمی رسانه‌ای DFB می‌شود

فدراسیون فوتبال آلمان یک روز پس از اعلام همکاری با شرکت نایکی همچنین از آغاز همکاری با اپلیکیشن ویدیویی تیک‌تاک به عنوان “شریک رسانه‌ای” خبر داد.

بر این اساس قرار است از ماه مارس سال جاری میلادی گزارش‌های “پس‌زمینه‌ای انحصاری” در مورد فوتبال آلمان توسط پلتفرم این شرکت چینی تولید و منتشر شوند.

گفته شده است علاوه بر این، شرکت تیک‌تاک هنگام برگزاری بازی‌های ملی فوتبال آلمان بر روی تابلوهای داخل استادیوم نیز تبلیغات خود را به نمایش خواهد گذاشت.

فدراسیون فوتبال آلمان؛ پُرعضو‌ترین اتحادیه ورزشی ملی در جهان

فوتبال در آلمان نقش مهمی در زندگی روزمره بازی می‌کند، خواه به عنوان محبوب‌ترین ورزش و خواه به عنوان پدیده‌ای تأثیرگذار بر همپیوندی اجتماعی.

بیشتر بخوانید

فدراسیون فوتبال آلمان با ۷ میلیون نفر پرعضو‌ترین اتحادیه ورزشی ملی در جهان است.

بیش از ۲۵ هزار باشگاه زیر پوشش DFB به ثبت رسیده‌اند. طبق آمار رسمی بیش از هفت میلیون فوتبالیست زن و مرد در این باشگاه‌ها فعال هستند، از فوتبال آماتور در سطح کودکان تا سالمندان گرفته تا فوتبال حرفه‌ای در لیگ‌های مختلف.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *