پیروزی بی‌سابقه افغانستان بر پاکستان در جام جهانی کریکت؛ طلسم یازده ساله شکست

تیم ملی کریکت افغانستان توانست در برابر حریف دیرینه‌اش، پاکستان برای نخستین بار در جام جهانی کریکت پیروز شود. این بازی نفسگیر در شهر چنای (مدرس) هند با تو‌پ‌زنی پاکستان آغاز شد که برای افغانستان ۲۸۳ دوش/امتیاز را هدف تعیین کرد.

افغانستان توانست با از دست دادن تنها ۲ بازیکن خود در ۴۹ آور (دور) به این هدف برسد و به این ترتیب دومین برد تاریخی خود در این جام جهانی را رقم بزند.

با این پیروزی افغانستان برای نخستین بار در بازی یک روزه بین‌المللی، پاکستان را برد و به این ترتیب طلسم یازده ساله در تاریخ بازی‌های دو کشور شکست.

نخستین بازی یک روزه بین‌المللی میان افغانستان و پاکستان در فبروری‌/فوریه ۲۰۱۲ در امارات برگزار شد که پاکستان در آن برنده شد. پس از آن شش بازی یک روزه دیگر بین دو کشور برگزار شد که در تمام این بازی‌ها پیروزی از آن پاکستان بود. اما در بازی‌های بیست آوره دو بار پاکستان را برده است.

حشمت الله شهیدی، کاپیتان افغانستان در پایان این بازی گفت: «واقعاً این پیروزی شیرین است.»

او افزود: «طوری که ما هدف را دنبال کردیم بسیار حرفه‌ای بود و روشی که در پیش گرفتیم به ما کمک می‌کند که همانگونه وارد بازی های دیگرمان شویم.»

«ما کریکت با کیفیت بازی می‌کنیم. در شروع مسابقات به تیمم گفتم که می‌خواهم این حضور برای کشورمان و مردم‌مان تاریخی کنم. ما این کار را در برابر انگلیس و امروز مقابل پاکستان انجام دادیم.»

او گفت مشتاقانه منتظر است تا در بازی‌های بعدی خود هم بازی خوبی داشته باشند.

بابر اعظم کاپیتان تیم پاکستان در واکنش به نتیجه این بازی گفت : «این واقعاً برای مادردآور است».

او اضافه کرد: «در مجموع امتیاز خوبی گرفتیم اما توپ‌اندازی ما در حد مطلوب نیست…افغانستان خیلی خوب بازی کرد اما ما برای آن‌ها شمار زیادی دوش تعیین کردیم و این برای ما هزینه داشت.»

عنایت‌الحق یاسینی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی افغانستان برای پوشش جام جهانی کریکت می‌گوید که شمار زیادی از افغان‌ها نیز به تماشای این بازی آمده‌اند.

تیم افغانستان با سرود ملی و پرچم سه رنگ دولت‌های پیشین در این بازی‌ها حضور دارد.

شادمانی هواداران تیم ملی افغانستان و همچنین بازیکنان این تیم پس از پیروزی در استادیوم ورزشی چنای مشهود بود.

بازیکنان تیم افغانستان کریکت را زمانی که در پاکستان مهاجر بودند، یاد گرفتند و کم کم در صحنه بین‌المللی مطرح شدند.

در میانه تنش‌های سیاسی میان دو کشور، بازی کریکت میان افغانستان و پاکستان همواره خبرساز بوده است.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *