چرا یکدیگر را می‌بوسیم؟

چرا یکدیگر را می‌بوسیم؟

آنچه بیش از قهرمانی تیم کانزاس سیتی در فینال در فینال لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی (NLF) و در هفته‌های اخیر به چشم مخاطبان در سراسر جهان آمد، بوسه تراویس کلسی و دوست دخترش تیلور سوئیفت، ستاره ۳۴ ساله موسیقی پاپ بود. اما چه خاصیتی در بوسیدن وجود دارد که این حال خوب را در ما به وجود می‌آورد؟

انسان‌ها همیشه زمانی به ارتباط فیزیکی متوسل می‌شوند که به محدودیت‌‌های کلامی رسیده باشند. صحبت کردن در مورد چیزهای منطقی آسان است، اما وقتی صحبت از احساسات می‌شود، ما اغلب دچار کمبود کلمات می‌شویم. اما با یک بوسه، احساساتی را بیان می‌کنیم که زبانی برای ابراز آن نداریم. بوسیدن یک ارتباط شفاهی بدون کلام است.

به نوشته نشریه پزشکی Healthline، برخی از دانشمندان بر این باورند که بوسیدن یک رفتار آموخته شده است، زیرا تقریباً ۱۰ درصد از انسان‌ها اصلاً همدیگر را نمی‌بوسند و تعداد کمتری از آنها با نیت عاشقانه یا جنسی اقدام به بوسیدن هم می‌کنند. برخی دیگر معتقدند بوسیدن غریزی است و ریشه در بیولوژی ما دارد.

بوسه و دلبستگی

بوسیدن باعث واکنش شیمیایی در مغز ما می‌شود، از جمله افزایش تولید هورمون اکسی‌توسین که اغلب از آن به عنوان “هورمون عشق” یاد می‌شود، زیرا این هورمون باعث تحریک احساسات، محبت و دلبستگی می‌شود.

بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۳، اکسی‌توسین به ویژه به مردان کمک می‌کند تا تک‌همسر بمانند. زنان نیز در هنگام زایمان و شیردهی سیل تولید “اکسی‌توسین” را تجربه می‌کنند که باعث تقویت پیوند مادر و کودک می‌شود.

بوسه‌ و عشق رمانتیک

آن حسی که در آغاز یک رابطه عاشقانه احساس می‌کنید، اثر “دوپامین” (هورمون شادی) است. دوپامین زمانی ترشح می‌شود که کاری را انجام می‌دهید که حس خوبی دارد، مانند بوسیدن و گذراندن وقت با کسی که مجذوب او هستید. در مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳، زوج‌هایی که رابطه طولانی‌مدت داشتند و یکدیگر را بسیار می‌بوسیدند، رضایت بیشتری از رابطه خود را گزارش کردند.

بوسه و میل جنسی

بر کسی پوشیده نیست که برخی از بوسه‌ها کاملاً جنسی هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که برای زنان، کیفیت بوسه راهی است برای ارزیابی همسر و یا تصمیم برای برقراری رابطه جنسی. همچنین نشان داده شده است که مردان از بوسه برای برانگیختن هورمون‌های جنسی که شریک جنسی آنها را پذیراتر می‌کند، استفاده می‌کنند. بوسیدن دهان و زبان در افزایش سطح برانگیختگی جنسی مؤثر است، زیرا میزان تولید و مبادله بزاق را افزایش می‌دهد. هرچه بزاق بیشتری با هم مبادله کنید، میل جنسی در شما افزایش خواهد یافت. لب‌های شما بیش از هر قسمت دیگری از بدن شما دارای انتهای عصبی است. وقتی آنها را به لب‌های دیگری یا حتی پوست گرم فشار می‌دهید، حس خوبی به شما دست می‌دهد. همراه با اکسی‌توسین و دوپامین که باعث ایجاد احساس محبت و سرخوشی می‌شود. بوسه همچنین “سروتونین” آزاد می‌کند که یکی دیگر از مواد شیمیایی ایجاد حس خوب است. سطح “کورتیزول” (هورموناسترس) را نیز کاهش می‌دهد که باعث می‌شود شما احساس آرامش بیشتری می‌کنید.

هرچند که بوسیدن حس خوبی دارد و برای بدن مفید است، اما به یاد داشته باشید که همه نمی‌خواهند بوسیده شوند. همیشه باید قبل از بوسه اجازه بگیرید و رعایت بهداشت دهان و دندان را فراموش نکنید تا دهانی شاداب و قابل بوسه داشته باشید.

اغلب ما بر این باور هستیم که اگر روزانه ۱۰ هزار قدم راه برویم، سلامت و تناسب اندام خود را حفظ می‌کنیم.

به گزارش وب‌سایت شبکه یک آلمان “تاگس شاو”، مدت‌ها تردیدهای علمی بسیاری در مورد این عدد وجود داشته است. اکنون یک متاآنالیز نشان می‌دهد حتی پیاده‌روی‌های کوتاه‌تر نیز برای رسیدن به این هدف مفید هستند.

همه بر سر این موضوع اتفاق نظر دارند که ورزش خوب است. نه تنها دویدن، بلکه پیاده‌روی ساده نیز گردش خون بهتر را می‌کند، متابولیسم و سیستم ایمنی بدن را تقویت و از بیماری‌های مزمن جلوگیری می‌کند.

تاکنون این ایده وجود داشت که هرکسی که تعداد قدم‌های بیشتری در روز بردارد مثلا ۱۰ هزار  قدم (حدود شش تا هشت کیلومتر بسته به طول گام) تناسب‌اندام و سلامت خود را حفظ می‌کند.

اما اکنون یک متاآنالیز جدید منتشر شده در “مجله اروپایی قلب و عروق” ثابت می‌کند: «فقط کمتر از ۴ هزار قدم در روز برای کاهش خطر مرگ زودرس کافی است. حتی ۲۳۰۰ قدم در روز هم مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد.»

محققان در مجموع ۱۷ مطالعه بر روی ۲۲۷ هزار  نفر را ارزیابی کردند و دریافتند که پیاده‌روی روزانه -صرف‌نظر از سن، جنسیت یا محل زندگی- ارتباط تنگاتنگی با شانس زندگی طولانی‌تر و سالم‌تر دارد. اساساً، هرچه بیشتر پیاده‌روی کنید، بهتر است.

بر اساس این تجزیه و تحلیل، با هر ۱۰۰۰ قدم اضافی که در طول روز برمی‌دارید خطر مرگ زودرس را به هر دلیلی که باشد ۱۵ درصد کاهش داده‌اید.

برداشتن ۵۰۰ قدم بیشتر در طول روز هم با ۷ درصد کاهش خطر مرگ بر اثر بیماری قلبی مرتبط است.

ایده ۱۰۰۰ قدم، یک ایده تجاری است

قانون ۱۰ هزار  قدم هرگز از نظر علمی ثابت نشده است و احتمالاً نتیجه بازاریابی هوشمندانه یک شرکت ژاپنی است. در سال ۱۹۶۴ همزمان با بازی‌های المپیک توکیو، شرکت یاماسا اولین گام‌شمار قابل حمل را در بازار به نام ” Manpo-ke” معرفی کرد که معنای آن چیزی شبیه به “شمارنده ۱۰ هزار قدم” است. سازنده این دستگاه اصرار داشت که این تعداد قدم، تناسب اندام شما را حفظ می‌کند و بیانگر یک سبک زندگی سالم است. شعاری که به سرعت تبدیل به یک توصیه کلی شد؛ اما اکنون رد شده است.

حتما این جملات را زیاد شنیده‌اید: “نوشیدن آبجو پیش از مشروب سنگین‌تر، خمار نمی‌کند”. “انگور یا جو، اما هر دو هرگز”؛ “نوشیدن شراب قبل از آبجو؛ احساس خوبی می‌دهد. “

به نوشته نیویورک تایمز، برای یافتن درستی یا نادرستی این ادعاها مطالعات کمی انجام شده اما محققان دانشگاه ووپرتال آلمان، در یکی از دقیق‌ترین مطالعاتی که تا به امروز انجام شده، ۹۰ دانشجوی ۱۹ تا ۴۰ ساله را از دانشگاهی در آلمان جذب و آنها را به سه گروه تقسیم کردند.

روز اول، گروه اول یک الکل ۵ درصدی مصرف کردند تا زمانی که غلظت الکل تنفسی آنها به ۰.۰۵ درصد رسید، سپس آنها یک شراب سفید الکلی ۱۱ درصدی نوشیدند تا زمانی که غلظت الکل تنفسی آنها به ۰.۱۱ درصد رسید. گروه دوم هم همین کار را کردند اما به ترتیب معکوس. به افراد گروه سوم دستور داده شد که یا فقط آبجو یا فقط شراببنوشند.

در این حال، محققان از آنان درباره حال و هوا و احساس مستی‌شان پرسش کردند. یک هفته بعد، محققان کل فرآیند را تکرار کردند، اما ترتیب نوشیدن الکل را بین گروه‌ها تغییر دادند.

هنگامی که محققان نمرات خماری شرکت‌کنندگان را در طول روزهای مطالعه مقایسه کردند، دریافتند که ترتیب نوشیدن به طور یکسان بر علائم خماری آنها تأثیر نمی‌گذارد.

آنها دریافتند که هیچ ترتیب ایده‌آلی از نوشیدن وجود ندارد که برای همه صدق کند و شدت خماری افراد بیشتر به نحوه پردازش الکل توسط بدن آنها بستگی دارد.

چه چیزی احتمال خماری را کاهش می‌دهد؟

ساده‌ترین راه برای به حداقل رساندن احتمال خماری، همان واضح‌ترین راه است: کمتر بنوشید.

برخی از نوشیدنی‌های الکلی بیشتر از سایرین باعث احساس بد در صبح روز بعد می‌شوند. مشروبات الکلی تیره‌تر مانند “ویسکی” و “براندی” نسبت به مشروبات الکلی با رنگ روشن‌تر مانند “ودکا” و “جین” با خماری شدیدتری همراه هستند. دلیل آن، غلظت بیشتر مشروبات تیره است.

همچنین مشهور است که شراب قرمز به دلایلی که هنوز برای پژوهشگران مشخص نشده، صبح روز بعد سردرد ایجاد می‌کند.

مشروب به طور کلی دارای غلظت الکل بالاتری نسبت به آبجو یا شراب است، بنابراین اگر به مقدار معادل آبجو یا شراب از آنها بنوشید، به احتمال زیاد باعث بدتر شدن احساس شما می‌شوند.

بیشتر بخوانید

راه اثبات‌شده‌ای برای جلوگیری از خماری وجود ندارد. نوشیدن آب و هیدراته نگه داشتن بدن می‌تواند اثربخش باشد.

جایگزین کردن نوشیدنی‌های الکلی با آب، می‌تواند میزان خماری را در شما کاهش دهد. همین‌طور خوردن غذا قبل از نوشیدن، می‌تواند در پیشگیری از مسمومیت با الکل مفید باشد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *