یک راش لهستانی عنوان بهترین درخت سال اروپا را از آن خود کرد؛ رتبه‌های بعدی از کدام کشورها هستند؟

یک راش لهستانی عنوان بهترین درخت سال اروپا را از آن خود کرد؛ رتبه‌های بعدی از کدام کشورها هستند؟

جایزه درخت سال اروپا با هدف جمع‌آوری اطلاعات درختانی که دارای روایت‌های جالب و داستان‌های شنیدنی هستند و در عین حال به قصد ترویج اهمیت ارتباط انسان با طبیعت، امسال به یک درخت راش ۲۰۰ ساله تعلق گرفت.

در دنیایی که آکنده از تفرقه، خشم و دلشکستگی است، دل خوش کردن به چیزی که به بحث و جدل نکشد و همه بتوانیم آن را تحسین کنیم، می‌تواند امیدوار کننده و لذت‌بخش باشد.

این حس درست همان حسی است که جایزه درخت سال اروپا در هنگام انتخاب منحصربه‌فردترین و زیباترین درختان سرتاسر قاره اروپا به ما می‌دهد؛ و باید اعلام کنیم که برنده سال ۲۰۲۴ یک درخت راش ۲۰۰ ساله لهستانی با نام مستعار «قلب بوستان» است.

این درخت باشکوه، با تنه‌ای که به طرز عجیبی قطور است، در قلب باغ گیاه‌شناسی دانشگاه وروتسواف در منطقه نیمجا در لهستان واقع شده است.

این درخت با کسب بیش از ۳۹ هزار و ۱۵۰ رای، سومین درخت لهستانی است که عنوان بهترین درخت سال اروپا را از آن خود می‌کند.

درختان چگونه می‌توانند ما را به هم نزدیک‌تر کنند

آدام هولوب، مدیر پروژه سازمان محیط‌زیستی «بنیاد مشارکت / Nadace Partnerstvi» از کشور جمهوری چک که این مسابقه را در سال ۲۰۱۱ میلادی راه‌اندازی کرده است در این رابطه می‌گوید: «من کسی را ندیده‌ام که بگوید درخت‌ها را دوست ندارد.»

او در این رابطه می‌افزاید که در دنیا «دو نماد وجود دارد که به طور قطع می‌توانید از آن‌ها در جهت انتقال پیام‌های مهم زیست‌محیطی به صورت کاملا موثر استفاده کنید؛ یکی درختان و دیگری زنبورها هستند.»

آقای هولوب خاطرنشان می‌کند ‌که هدف اصلی این مسابقه ارتقای نحوه ارتباط جوامع محلی با محیط‌زیست است. 

او در توضیح گفت: «این مسابقه فرصتی برای سوق دادن نمایندگان محلی به سطح اروپایی است. ما معتقدیم که برای عموم مردم مهم است که افکار خود را در سطوح عالی مطرح کنند.»

بیشتر بخوانید

مراسم اهدای جوایز شامگاه چهارشنبه در پارلمان اروپا در بروکسل و با حضور چندین نماینده پارلمان اروپا و مردم جوامع محلی از منطقه جغرافیایی هر یک از درختان نامزد شده برگزار شد.

امسال ۱۵ کشور در این مسابقه شرکت کردند و درختانی با تاریخ غنی، از درخت کهنسال زیتون گرفته تا درختی که برای سرپا ماندن به کمک نیاز دارد، به نمایش گذاشته شدند.

در ادامه این مطلب به برخی از نایب قهرمانان مسابقه بهترین درخت سال اروپا اشاره خواهیم کرد:

زیبای نااستوار از فرانسه

یک درخت «راش مجنون از منطقه بایو» در فرانسه با کسب بالغ بر ۲۴ هزار و ۸۰۰ رأی در جایگاه دوم قرار گرفت.

این درخت ۱۶۰ ساله که سایبانی به طول ۴۰ متر دارد برای اینکه بتواند استوار باقی بماند به یک سازه حمایتی نیاز دارد؛ اما تمام زحماتی که برای حفظ این زیبای واقعی کشیده می‌شود ارزشش را دارد.

درخت باستانی زیتون از ایتالیا

«درخت زیتون چند هزار ساله از منطقه لوراس» در ایتالیا با نزدیک به ۱۴ هزار رای در رتبه سوم قرار گرفت.

همانطور که از نام آن پیداست این درخت بسیار کهنسال است. تخمین زده می‌شود که این درخت زیتون حدود ۳ تا ۴ هزار سال یعنی از عصر برنز تا به حال در شهر کوچک لوراس در جزیره ساردینیا به زیست خود ادامه می‌دهد. 

همانطور که وب سایت جایزه درخت سال اروپا عنوان می‌کند: این درخت «نماد واقعی تاب‌آوری و دوام است.»

خیره‌کننده از پرتغال

از کشور پرتغال، درختچه «کاملیا» یا چای زینتی با بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ رای در جایگاه چهارم قرار گرفت. 

این درخت که به زیبایی هر چه تمام آراسته و فرم‌دهی شده است، در باغ های صد ساله ویلای مارگاریدی در شهر گیماراس جا خوش کرده است.

طبیعت ماندگار جمهوری چک

«تک درخت گلابی در وسط دشت» از جمهوری چک که به راستی اسم شایسته‌ای برای آن انتخاب کردند با کسب ۱۰ هزار و ۴۳۳ رای در رتبه پنجم درختان برتر سال اروپا قرار گرفت.

شکل متمایز آن تحت تأثیر بادهای شدید منطقه قرار گرفته است. 

طبق توضیح وب‌سایت درخت سال اروپا، «این درخت در زمان چکسلواکی سابق، از کشاورزی اشتراکی، ادغام مزارع و آبادسازی‌های زمین، جان سالم به در برده است.»

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *