اتحادیه اروپا: اگر میلیاردرهای جهان مالیات بدهند، می‌توان با نابرابری در جهان مقابله کرد

رصدخانه مالیاتی اتحادیه اروپا در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که «اگر ۳ هزار میلیاردر ساکن کره زمین تنها ۲ درصد مالیات بر ثروت خود را بپردازند، با همین درآمد می‌توان با نابرابری موجود در جهان مقابله کرد.»

رصدخانه مالیاتی اتحادیه اروپا تخمین زده است که اعمال تنها ۲ درصد مالیات بر ثروت میلیاردرهای جهان می‌تواند به تولید ثروتی حدود۲۵۰ میلیارد دلار (معادل ۲۳۵.۶ میلیارد یورو) منجر شود.

در گزارشی که این رصدخانه روز دوشنبه بیست و چهارم اکتبر منتشر کرده آمده: «این اقدام کمتر از سه هزار نفر را در بر می‌گیرد. اما همین درآمد می‌تواند به دولت‌ها کمک کند تا در حوزه‌های کلیدی از جمله سلامت و بهداشت، آموزش، تغییرات آب‌وهوایی و محیط زیست سرمایه‌گذاری کنند.»

بر اساس محاسبات این رصدخانه، مالیات شخصی میلیاردرها در ایالات متحده حدود نیم درصد از ثروت آنها است.

در فرانسه، کشوری که به طور کلی مالیات به نسبت بالایی بر درآمدها وضع می‌شود، این رقم نزدیک به صفر درصد است.

میلیاردرها پایین‌تر از سایر گروه‌های جمعیتی مالیات می‌دهند

بر اساس این گزارش به دلیل روش‌های فرارمالیاتی «نرخ مالیات موثر میلیاردرها به طور قابل توجهی پایین‌تر از سایر گروه‌های جمعیتی به نظر می‌رسد.»

این گزارش به تعدادی از راه‌های اجتناب افراد ثروتمند از پرداخت مالیات اشاره می‌کند. برخی از اشکال فرار مالیاتی غیرقانونی هستند، مانند عدم اعلام درآمدهای به دست آمده در خارج از کشور.

در عین حال برخی میلیاردرها نیز ممکن است به سادگی تصمیم بگیرند که به کشورهایی با میزان مالیات پایین‌تر نقل مکان کنند.

دیگر روش‌های فرار مالیاتی می‌تواند در یک «منطقه خاکستری قانونی» رخ دهد، مانند استفاده از شرکت‌های صوری برای رسیدن به یک رفتار مالیاتی مطلوب.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که «اگر اراده سیاسی برای انجام این کار وجود داشته باشد، می‌توان در برابر فرار مالیاتی پیشرفت سریعی داشت.»

به گزارش این رصدخانه اگرچه فرار مالیاتی اجتناب‌ناپذیر است اما این مساله به میزان زیادی با انتخاب‌ خط مشی‌ها و تدابیر کشورها و نهادها مرتبط است.

منبع خبر

One thought on “اتحادیه اروپا: اگر میلیاردرهای جهان مالیات بدهند، می‌توان با نابرابری در جهان مقابله کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *