رییس دادگستری البرز: «متهم اصلی» قتل مهرجویی و محمدی‌فر باغبان ویلا بود

امروز دوشنبه اول آبان۱۴۰۲، رسانه‌های ایران به نقل از رییس‌کل دادگستری استان البرز، متهم اصلی قتل «داریوش مهرجویی» و «وحیده محمدی‌فر»را، فردی که «در برهه‌ای از زمان باغبان ویلا» بوده معرفی کردند.

هم‌زمان خبرگزاری «میزان» ویدیویی از بازسازی صحنه قتل داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فرد منتشر کرد که در آن سه نفر به‌عنوان عوامل قتل معرفی می‌شوند.

میزان در گفت‌وگو با «حسین فاضلی هریکندی» نوشته است که قتل داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر با «هدف انتقام» انجام شده و این فرد «به‌دلیل مسائل مالی و ادعای داشتن طلب ۳۰ میلیونی از مرحوم کینه گرفته است».

این مقام دادگستری استان البرز همچنین تایید کرده است که از زمان رسانه‌ای شدن خبر قتل کارگردان شناخته شده سینمای ایران وهمسرش در ابتدا «۲۰ نفر» به‌عنوان «مظنونین احتمالی»‌ بازداشت شدند، اما سه نفر از «متهمان اصلی پرونده» در بین بازداشت‌شدگان اولیه بودند و پس از «ساعت‌ها بازجویی» این افراد به «حضور فرد چهارمی نیز در پرونده اقرار کردند».

تاکنون اظهارنظرهای متناقضی در ارتباط با قتل داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر از سوی نهادهای امنیتی و قضایی مطرح شده است.

حسین فاضلی هریکندی در ادامه با اشاره به اینکه در شب حادثه چهار نفر در محل جنایت حضور داشتند گفت: «چاقو و گوشی‌های تلفن همراه سرقتی در اختیار نفر چهارم بود که پس از دستگیری این فرد، سرنخ‌های موجود کامل و ابعاد تحقیقات کامل‌تر شد».

دادستان استان البرز مدعی شده است که عواملی همچون «کوتاه بودن دیوار» و «باز بودن در ورودی ساختمان» موجب شده که این افرادبه راحتی وارد ساختمان شده‌اند و ابتدا آقای مهرجویی و سپس خانم محمدی‌فر را با ضربات چاقو به قتل برسانند

این درحالی‌ست که در ویدیویی که با عنوان بازسازی صحنه قتل در رسانه‌های حکومتی ایران بازنشر شده است، فردی که گفته شده عامل قتل است، می‌گوید ابتدا چهارضربه محکم با جسمی سخت به سر آقای مهرجویی وارد کرده و بعد به او چاقو زده است.

دادستان البرز در انتها به خبرگزاری میزان گفته است: «در‌حال‌حاضر پرونده در دادسرا در حال انجام فرآیند خود است و پس از صدور کیفرخواست پرونده در اختیار دادگاه قرار خواهد گرفت و قطعا در این‌ باره هم اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت خواهد پذیرفت».

طی روزهای گذشته بسیاری از هنرمندان و سینماگران ایرانی خواهان «شفافیت» درباره پرونده قتل کارگردان برجسته سینمای ایران و همسرش که او نیز نویسنده فیلمنامه بوده شده‌اند.

با‌این‌همه بر‌اساس اعلام سخنگو فراجا و«با دستور وزارت کشور»، هرگونه اطلاع‌رسانی درباره قتل این زوج به «دستگاه قضایی» محدود شده است.

«سعید منتظرالمهدی» با بیان اینکه «تمامی مدارک و مستندات مربوط به قتل داریوش مهرجویی و همسرش، وحیده محمدی‌فر به دستگاه قضایی» تحویل شده است گفت «از پنجشنبه‌ هفته گذشته با تصمیم وزارت کشور مقرر شد تا هرگونه اطلاع‌رسانی در خصوص این پرونده از سوی دستگاه قضایی منتشر شود».

گفته شده است که «بازسازی صحنه جرم» نیز تحت تدابیر شدید امنیتی در شهرک زیباشهر و در خانه و قتلگاه این دو چهره سینمایی بدون حضور خبرنگاران و رسانه‌ها انجام شده و اظهارات ضد‌و‌نقیض در ارتباط با این موضوع همچنان ادامه دارد.

 در زمان بازسازی صحنه قتل به دستور مقامات انتظامی، تنها خبرنگار صدا‌و‌سیما اجازه حضور داده شده است.

داریوش مهرجویی کارگردان سرشناس سینمای ایران و همسرش وحیده محمدی‌فر فلیمنامه‌نویس، شامگاه شنبه، ۲۲مهر۱۴۰۲، در منزل شخصی‌شان در «شهرک زیبادشت» واقع در فردیس کرج به قتل رسیدند.

در مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر این دو هنرمند که چهارشنبه۲۶مهر در پهنه رودکی تالار وحدت برگزار شد، «مونا مهرجویی»، دختر این زوج هنرمند، گفت: «به قول بابام قاتلین در میان ما هستند و غیر از این چیزی نمی‌توانم بگویم».

بسیاری از فعالان عرصه هنر و کنشگران جامعه مدنی آنچه برای خانواده مهرجویی رخ داد را به قتل‌های زنجیره‎ای شبیه دانسته‌اند.

منبع خبر

One thought on “رییس دادگستری البرز: «متهم اصلی» قتل مهرجویی و محمدی‌فر باغبان ویلا بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *