قیمت یورو در ایران به بالای ۶۰ هزار تومان رسید

قیمت یورو در ایران به بالای ۶۰ هزار تومان رسید

در بازار ارز ایران یورو از ۶۰ هزار و دلار از ۵۶ هزار تومان فراتر رفت. مسئولان بانک مرکزی می‌گویند در پی نوسانات ناشی از تحولات سیاسی وامنیتی، قیمت‌ها بار دیگر کاهش می‌یابد. اما تاکنون به سطح نرخ قبلی کاهش نیافته‌اند.

به گزارش دنیای اقتصاد، چهار روز پیش دلار در بازار آزاد مانند ۵ روز پیش رشد قیمت را تجربه کرد. دلار در بازار آزاد که ۵ روز پیش تا ۵۴,۴۸۰ (پنجاه و چهار هزار و چهارصد و هشتاد ) تومان رسیده بود، امروز یکشنبه ۸ بهمن ۱۴۰۲ برابر با ۲۸ ژانویه ۲۰۲۴، با رشد ۰،۷۶ درصدی به ۵۴,۹۰۰ (پنجاه و چهار هزار و نهصد) تومان رسید.

دنیای اقتصاد می‌افزاید، یورو در بازار آزاد که ۵ روز پیش تا ۵۹,۳۰۱ (پنجاه و نه هزار و سیصد و یک) تومان رسیده بود، امروز یکشنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۲ برابر با ۲۸ ژانویه ۲۰۲۴، با رشد ۰،۸۱ درصدی به ۵۹,۷۹۱ (پنجاه و نه هزار و هفتصد و نود و یک) تومان رسید.

شبکه اطلاع‌رسانی طلا و سکه و ارز اما ارقام را بالاتر اعلام کرد و نوشت که در معاملات امروز یکشنبه ۸ بهمن، قیمت دلار در بازار آزاد ۵۶ هزار و ۴۰۰ تومان و یورو ۶۱هزار و ۳۰۰ تومان بوده است.

محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی نیز هفته قبل خطاب به خریداران این روزهای ارز گفته بود: «هیچ گونه مشکلی برای تأمین ارز وجود ندارد و چشم‌انداز وضعیت ارزی کشور برای پایان سال و سال آینده بسیار مثبت است.»

فرزین می‌گوید، موج روانی افزایش قیمت نرخ دلار موقت است و افزود: «نوسانات روزهای اخیر که بیشتر ناشی از تحولات منطقه‌ای است گذرا و موقتی است.»

مقامات جمهوری اسلامی بارها گفته‌اند، اگرچه ‌تحولات سیاسی و امنیتی ممکن است موجب شوک‌های کوتاه‌مدت و موقتی بر اقتصاد و بازارهای مالی کشور شود، ولی با آرام شدن فضای سیاسی، نرخ ارز به قیمت قبلی خود بازمی‌گردد.

این در حالی است در تمام طول نوسانات قیمت ارز در سال‌های اخیر، اگرچه پس از یک افزایش شدید شاهد کاهش بوده‌ایم، اما این کاهش هرگز به سطح قیمت اولیه بازنگشته است. به همین دلیل این نوسانات در مجموع سیر صعودی را نشان می‌دهند.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *