مصرف غلات می‌تواند به بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند

مصرف غلات می‌تواند به بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند

نتایج پژوهشی جدید حاکی از آن است که مصرف غلاتی نظیر جو دوسر، برنج قهوه‌ای و ارزن برای مبتلایان به دیابت نوع ۲ مفید است. به گزارش نیویورک‌پست، غلات کهن به دلیل ترکیبات مغذی فراوان تحسین شده‌اند، چراکه منبع فیبر و پروتئین به شمار می‌روند، و مانند آرد و برنج سفید در فرایند تصفیه قرار نگرفته‌اند. غلات کهن دانه‌هایی نظیر ارزن، کینوآ، فارو (گندم سنتی)، جو سیاه، گندم سیاه و دانه چیا را دربر می‌گیرد. طبق گزارش بیمارستان «پرسبیترین» نیویورک، فیبر موجود در این غلات روند جذب و هضم غذا را کند می‌کند و می‌تواند به جلوگیری از افزایش قند خون کمک کند. قند خون بالا یکی از نشانه‌های بیماری دیابت است.

طبق بررسی نتایج ۲۹ تحقیق، که هزار و ۸۰۹ شرکت‌کننده را دربر می‌گرفت، خوردن غلات کهن شماری از علائم دیابت نظیر سطح بالای انسولین، قند خون و کلسترول را بهبود می‌بخشد. جو دوسر به‌ویژه برای کاهش کلسترول و قند خون مفید است. محققان خاطرنشان کردند که جو دوسر «سرشار از پروتئین، کربوهیدرات، فیبر محلول، ترکیبات فنل و مواد معدنی است. ترکیبات فنل خاصیت آنتی‌اکسیدان و ضدالتهاب دارند.

مطالب بیشتر

طبق این بررسی‌ها، مصرف برنج قهوه‌ای، به‌لحاظ آماری، بر شاخص میانگین قند خون در بازه سه ماهه، و نیز بر شاخص توده بدنی تاثیری قابل‌توجه داشته است، اما بر سایر شاخص‌های قند خون یا کلسترول تاثیری نداشته است. ارزن (Millets) نیز «تاثیر قابل‌توجهی» بر وزن داشته است، اما محققان هشدار می‌‌دهند که «درمورد این نتایج باید احتیاط کرد»، زیرا ممکن است کاهش وزن شرکت‌کنندگان عوامل دیگری نیز داشته باشد.

براساس این پژوهش، دانه چیا در بهبود بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ «تاثیر قابل‌توجهی» نداشت. البته محققان تاکید کردند که به‌دلیل تنوع موجود در پژوهش و همچنین محدودیت حجم نمونه‌‌ها، تحقیقات بیشتر در این زمینه ضروری است.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *