ژاک دلور؛ معمار اروپای مدرن درگذشت

رهبران سیاسی به ژاک دلور، رئیس سابق کمیسیون اروپا و معمار اروپای مدرن ادای احترام کرده‌اند.

آقای دلور در ۹۸ سالگی درگذشت.

ژاک دلور در سال‌های ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۵ به تشکیل بازار واحد اروپا و آزادی تردد آزاد مردم، کالا و خدمات در اروپا کمک کرد.

او در عین حال زمینه ایجاد یورو، واحد پولی مشترک اروپا را فراهم کرد.

بوریس جانسون، نخست وزیر سابق بریتانیا او را «چهره‌ سیاسی شامخ» و «معمار اتحادیه اروپای مدرن» خواند: «اتحادیه اروپا، هر چه که باشد، خانه‌ای است که ژاک بنا گذاشت.»

ژاک دلور سه دوره رئیس کمیسیون اروپا بود.

دوران مدیریت او در این پست به تشکیل بازار واحد و نرخ واحد ارز اروپا منجر شد و در عین حال به ایجاد توافق شنگن و برنامه اراسموس برای تبادل دانشجو کمک کرد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه آقای دلور را مردی با «تقدیری فرانسوی» و «صنعتگر خستگی ناپذیر اروپای ما» خواند.

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، گفت: « «تعهد او به آرمان‌هایش و درستی او همیشه الهام‌بخش ما خواهد بود. من به کارهای او و یادش درود می‌فرستم و در درد عزیزانش شریکم.»

اما چشم‌اندازی که آقای دلور برای اروپا در نظر داشت مورد پذیرش همه نبود. به طور مشخص او به دلیل اختلافاتش با مارگارت تاچر، نخست وزیر پیشین بریتانیا در یادهاست که با ایده‌های او مخالف بود.

تاچر گزارش ۱۹۸۹ دلور را که خواستار اتحاد اقتصادی و پولی اروپا شده بود غیرقابل قبول خواند چرا که «بسیاری از سیاست‌های اقتصادی را از حوزه قدرت پارلمان بریتانیا خارج می‌کرد.»

اورسلا فون‌ درلاین، که در حال حاضر سمت آقای دلور را در اختیار دارد، گفت او باعث قدرت اروپا شد.

ژوزه مانوئل باروسو، یکی دیگر از روسای سابق کمیسیون اروپا، از مهارت او در مذاکره یاد کرده است و گفته است «او در شیوه مذاکره بسیار عملگرا بود اما در عین حال همیشه چشم‌اندازی را هم مدنظر داشت.»

شارل میشل، رئیس شورای اروپا، او را «مرد بزرگ فرانسوی و اروپایی» توصیف کرده که به عنوان «یکی از سازندگان اروپا اسمش در تاریخ ثبت شده است.»

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در حساب خود در شبکه‌های اجتماعی نوشته است: «دلور با خدمات خستگی‌ناپذیر خود به ایده اروپا، اروپا را دگرگون کرد.»

آقای دلور در پایان دوران ریاست خود بر کمیسیون اروپا، با وجود حمایت فراوانی که در افکار عمومی داشت نامزد ریاست جمهوری فرانسه نشد.

او همیشه با وفاداری به آرمان‌های فدرالی، در مورد خطرات پوپولیسم در اروپا هشدار می‌داد و اخیرا در آستانه برگزاری برگزیت در بریتانیا خواستار اقدامات جدی در این زمینه شده بود.

منبع خبر

One thought on “ژاک دلور؛ معمار اروپای مدرن درگذشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *