ورود یک سیارک به اتمسفر و سقوط آن در نزدیکی برلین

ورود یک سیارک به اتمسفر و سقوط آن در نزدیکی برلین

کریستیان شارنتسکی، اخترشناس مشهور مجاری اولین کسی بود که در شامگاه شنبه ۲۰ ژانویه نظرش به این   سیارک جلب شد. او تاکنون ۳۶۰ سیارک را کشف کرده و حتی یک سیارک نیز در سال ۲۰۱۷ با نام او به ثبت رسیده است.

ساعت ۲۳ و ۳۶ دقیقه شامگاه شنبه پیامک اعلام خطری برای ریچارد موسیل، فیزیک‌دان و رئیس بخش حفاظت از کره زمین در مقابل شهاب‌سنگ‌ها و سیارک‌ها سازمان فضانوردی اروپا (Esa) در “فراسکاتی” در حومه شهر رم، پایتخت ایتالیا ارسال شد.

پیامک اعلام خطر حتی در صورت وجود یک درصد احتمال برخورد شهاب‌سنگ یا سیارک با کره زمین به این بخش از سازمان فضانوردی اروپا ارسال می‌‌شود. ریچارد موسیل می‌گوید : «بزودی مشخص شد سیارکی که کریستیان شارنتسکی کشف کرده صددرصد وارد جو کره زمین خواهد شد.»

در ساعات اولیه نام “Sar2736” بر این سیارک گذاشته شد تا اینکه پس از کنترل داده‌ها مرکز اخترشناسی کمبریج در ایالت ماساچوست آمریکا پرونده را در اختیار گرفت و نام “۲۰۲۴بی ایکس ۱” برای آن برگزیده شد.

اخترشناسان با ارزیابی داده‌ها متوجه شدند که قطر این سیارک تقریبا یک متر است و با احتمال زیاد پس از برخورد با جو زمین متلاشی شده و خطری برای ساکنان زمین ایجاد نخواهد کرد.

طبق تخمین اخترشناسان سیارک”۲۰۲۴بی ایکس ۱” راس ساعت سی و دو دقیقه بعد از نیمه شب وارد جو زمین، سپس متلاشی و تکه‌های آن در حوالی برلین بر زمین فرو ریخت.

به گفته اخترشناسان تقریبا هر روز شهاب‌سنگ‌هایی به کره زمین اصابت می‌کنند. تخمین زده می‌شود روزانه بین ۴۰ تا ۱۰۰ تن اجرام آسمانی روی زمین سقوط می‌کنند و از آنجایی که ۷۰ درصد کره زمین از آب تشکیل شده، بیشتر آن‌ها به درون دریاها و اقیانوس‌ها می‌افتند.

این هشتمین پیش‌بینی درست اخترشناسان از برخورد یک سیارک به کره زمین است. اولین مورد آن یک سیارک به قطر چهار متر در اکتبر سال ۲۰۰۸ بود که در آسمان سودان منفجر شد.

سازمان فضانوردی اروپا (Esa) در حال نصب یک تلسکوپ مخصوص تشخیص سیارک‌ها بر روی کوه “موفارا” در جزیره سیسیل ایتالیا است.

بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار سیارک تا کنون کشف شده‌اند که بخشو اعظم آن‌ها طی ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون سال گذشته بین مارس و مشتری در حال حرکت هستند و خطری برای کره زمین ایجاد نمی‌کنند.

یک هزار سیارک نیز در لیست “کنترل مخصوص” جای گرفته‌اند که گرچه فعلا برای کره زمین خطری ندارند، اما “تحت نظر” هستند.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *