کشف فسیل ۲۴۰ میلیون ساله یک خزنده آبزی، ملقب به “اژدها”

کشف فسیل ۲۴۰ میلیون ساله یک خزنده آبزی، ملقب به "اژدها"

طبق تحقیقاتی که حاصل آن در مجله دانشگاهی “علوم محیطی: انجمن سلطنتی ادینبورگ” منتشر شده، دانشمندان توانسته‌اند فسیل کامل و جدیدی از یک خزنده دریایی به طول ۵ متر را به طور کامل به تصویر بکشند و بازنمایی کنند.

این موجود که قدمت آن به ۲۴۰ میلیون سال پیش برمی‌گردد به خاطر گردن بسیار درازی که داشته، لقب “اژدها” را به خود اختصاص داده است.

این خزنده دریایی ۵ متری در دوره تریاس که اولین دوره از دوران میانه‌ زیستی است، زندگی می‌کرده است. این دوره به حدود ۲۵۱ تا ۲۰۱ میلیون سال پیش برمی‌گردد.

پژوهشگران این گونه جانوری را دینوسفالوسورس شرقی می‌نامند؛ گونه‌ای که نخستین بار در سال ۲۰۰۳ میلادی در جنوب چین کشف و شناسایی شده بود. اکنون اما با کشف بقایای اضافه و کامل‌تر از آن، دانشمندان موفق شده‌اند که آن را به شکل کامل توصیف و بازنمایی کنند.

به گفته دانشمندان این خزنده آبزی اندام و گردن فوق‌العاده بلندی با ۳۲ مهره جداگانه برای شنا داشته است.

بیشتر بخوانید

دکتر نیک فریزر، از موزه‌ملی اسکاتلند که عضو تیم بین‌المللی کشف این فسیل بوده، می‌گوید، این نخستین باری است که پژوهشگران موفق شده‌اند فسیل چنین جانوری مربوط به دوره‌های ماقبل تاریخ را به طور کامل ببینند.

او ابراز اطمینان کرد که این موجود ۲۴۰ میلیون ساله به دلیل ظاهر خیره‌کننده‌اش که یادآور اژدهای دراز افسانه‌ای چینی است، توجهات را در سراسر جهان به خود جلب خواهد کرد.”

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *