“پچ قلبی” می‌تواند عضلات ضعیف قلب را درمان کند

"پچ قلبی" می‌تواند عضلات ضعیف قلب را درمان کند
۰

پزشکان دانشگاه لوبک آلمان و مرکز پزشکی دانشگاه گوتینگن اعلام کردند که با مطالعه بر روی ۱۲ بیمار که قبلا دچار حمله قلبی شده بودند، در حال بررسی استفاده از “پچ قلبی” برای در درمان ضعف عضلات قلب و عارضه نارسایی قلبی هستند. 

حمله قلبی عارضه‌ای است که در آن ناحیه‌ای از بافت قلب از بین می‌رود و اصطلاحا نکروزه می‌شود. این عارضه که معمولا ناشی از گرفتگی و انسداد رگ‌های قلب است، سبب می‌شود اکسیژن و خون کافی به بافت‌های قلب نرسد. طی این فرایند سلول‌های قلبی می‌میرند. در واقع اختلالات ایجاد شده در عملکرد الکتریکی سیستم قلبی‌عروقی بعد از حمله قلبی، به علت از بین رفتن وسیع همین سلول‌ها است. استفاده از پچ‌های قلبی به عنوان تکه‌های سلولی مصنوعی، به منظور افزایش عملکرد مکانیکی و بیولوژیکی بافت آسیب دیده قلب است.

در این روش درمانی، پچ‌های ده در ده سانتی‌متری و با ضخامت چهار میلی‌متر، در یک عمل جراحی کم تهاجمی، بر روی قلب تپنده جای می‌گیرند. محققان امیدوارند که استفاده از این روش درمانی به زودی در به طور فراگیر امکان‌پذیر شود.

بیشتر بخوانید

به گفته محققان، استفاده از پچ قلب نسبت به سایر روش‌های درمانی این مزیت دارد که زیرا ماهیچه‌های جدیدی می‌سازد.

فرانک تیگ، یکی از شرکت کنندگان در این مطالعه، می‌گوید که کیفیت زندگی او پس از آن که روش درمانی پچ قلب دو سال پیش برایش انجام شد، بسیار بهبود یافته است. “برون‌ده قلبی” این بیمار فقط ده درصد بود اما امروز ۳۵ درصد است. برون‌ده قلبی مقدار خونی است که قلب شما در هر دقیقه به بدن پمپاژ می‌کند.

بر اساس گزارش انجمن قلب آلمان در سال ۲۰۲۲، نارسایی قلبی شایع ترین دلیل بستری شدن در مراکز درمانی است و سالانه حدود ۴۰۰ هزار نفر به این عارضه مبتلا می‌شوند. کارشناسان بر این باورند که این عدد در آینده به دلیل افزایش میانگین سنی جمعیت بیشتر خواهد شد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *