تصمیم ترکیه پیوستن سوئد به ناتو را یک گام به جلو برد

تصمیم ترکیه پیوستن سوئد به ناتو را یک گام به جلو برد

ترکیه ماه‌ها از پیوستن سوئد به ناتو جلوگیری کرده بود. اکنون کمیته روابط خارجی پارلمان این کشور گسترش ناتو را تایید کرده و راه یافتن سوئد به ناتو متحمل‌تر شده است. اما این گام باید به تصویب پارلمان ترکیه نیز برسد.

کمیته روابط خارجی پارلمان ترکیه پس از ماه‌ها تاخیر، به تصویب پیوستن سوئد به ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) رای داد و به این ترتیب مانع مهمی از سر راه گسترش ناتو برداشته شد. اکنون باید کل پارلمان ترکیه به الحاق سوئد رای دهند. زمان رای‌گیری هنوز مشخص نیست.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو از تصمیم کمیته پارلمانی ترکیه استقبال کرد و گفت: «من روی ترکیه و مجارستان حساب می‌کنم که در اسرع وقت آن را تصویب کنند. عضویت سوئد ناتو را قوی‌تر خواهد کرد.


به دنبال جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین، دو کشور سوئد و فنلاند در ماه مه سال گذشته میلادی درخواست عضویت در ناتو را دادند.

فنلاند در اوایل آوریل به عنوان سی و یکمین عضو این ائتلاف نظامی پذیرفته شد. اما سوئد همچنان نیازمند تایید ترکیه و مجارستان باقی ماند. این دو کشور تنها اعضای ناتو هستند که پارلمان‌هایشان هنوز پروتکل‌های الحاق سوئد را تصویب نکرده‌اند.

امتیازهایی که ترکیه می‌خواهد

ترکیه پیوستن سوئد به ناتو را با این اتهام که این کشور اقدامی علیه “سازمان های تروریستی” مانند حزب کارگران کردستان (PKK) نکرده، به تعویق انداخته است.

پس از آنکه سوئد حاضر شد امتیازاتی به ترکیه بدهد، رجب‌ طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در ماه اکتبر اعلام کرد که این گام باید به تصویب پارلمان این کشور برسد. اخیراً اردوغان موافقت خود با ورود سوئد به ناتو را به این گره زد که ایالات متحده به ترکیه جنگنده‌های مدرن F-16 تحویل دهد.

اردوغان در تابستان امسال و پیش از سفر به لیتوانی برای شرکت در نشست سران ناتو خطاب به کشورهای عضو اتحادیه اروپا تصریح کرد: «ابتدا مسیر پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا را هموار کنید. ما نیز سپس راه را برای سوئد [برای عضویت در ناتو] فراهم خواهیم کرد».از نظر استراتژیک پیوستن سرزمین پهناور سوئد به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی به خاطر موقعیت جغرافیایی آن در غرب دریای بالتیک برای ناتو یک مزیت چشمگیر خواهد بود.

اهمیت شاخص این مسئله به مسیرهای پروازی مربوط می‌شود زیرا با عضویت سوئد در ناتو از شمال دریای بالتیک تا قطب شمال به یک منطقه پیوسته و مستقل تخت کنترل پیمان آتلانتیک شمالی بدل می‌شود.

منبع خبر

One thought on “تصمیم ترکیه پیوستن سوئد به ناتو را یک گام به جلو برد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *