سونامی سرطان؛ از هر ۸ زن یک نفر در معرض سرطان پستان

خبرگزاری «رکنا» به نقل از یک پزشک آنکولوژیست، از «وقوع سونامی سرطان در ایران» به‌زودی خبر داده و نوشته است که سومین عامل مرگ‌و‌میر شهروندان ایران در حال حاضر، ابتلا به این بیماری است.

این گزارش همچنین به پیش‌بینی سازمان بهداشت جهانی درباره رشد فزاینده سرطان در جهان اشاره کرده و نوشته است که این بیماری «می‌تواند به عامل اصلی مرگ‌و‌میر در جهان در سال‌های آینده تبدیل شود.»

در این گزارش که روز یک‌شنبه۱۸اردیبهشت‌ منتشر شده، شمار کسانی که سالیانه در ایران بر اثر سرطان جان خود را از دست می‌دهند، «نزدیک به ۵۵ هزار نفر» ذکر شده است.

این گزارش در عین حال تایید کرده است که بنا به‌نظر کارشناسان، آمار «مرگ‌و‌میر در این حوزه بسیار بیشتر از این رقم است.»

با توجه به اینکه سرطان بیماری سالمندان است و جمعیت ما در ۲۰ سال آینده پیرتر خواهد شد، انتظار می رود که میزان ابتلا به این بیماری در سال‌های آینده در کشور افزایش یابد.

این گزارش همچنین تایید کرده است که شایع‌ترین نوع سرطان در مردان، سرطان پروستات و در زنان، سرطان پستان است. دو گونه سرطان ریه و روده بزرگ نیز به‌صورت مشترک در میان همه شایع است. 

این پزشک آنکولوژیست همچنین گفته است که از هر۸  زن ایرانی، دست‌کم یک تن در معرض ابتلا به سرطان پستان قرار دارد و این نوع سرطان نسبت به کل دنیا در ایران شیوع بیشتری دارد.

به گفته دکتر «نریمان عارف‌پور»، با توجه به اینکه «سرطان یک بیماری غیرواگیر مزمن ژنی است»، دلیل عمده علت آن می‌تواند مسایل ژنتیکی و  جهش‌های ژنتیکی باشد، اما در مورد دو نوع سرطان شایع پستان و پروستات «می‌تواند ریشه‌های وراثتی داشته باشد، یعنی فرد مبتلا به یکی از این دو نوع سرطان آن را به زادگان خود منتقل کند.»

این گزارش انجام «آزمایش‌های غربالگری دهانه رحم و پستان در زنان یا روده بزرگ در مردان و زنان» را یکی از روش‌های تشخیص ابتلا دانسته و نوشته است برخی کشورها با اجرای درست آزمایش‌های غربالگری توانسته‌اند ابتلا به این سه نوع سرطان را کاهش بدهند.

بر اساس آمار، حدود ۱۰ میلیون تن در جهان در سال ۲۰۰۰ درگیر بیماری سرطان بودند، اما شمار این افراد تا سال ۲۰۲۰ به بیش از ۱۶ میلیون تن رسیده است.

رژیم‌های غذایی نامناسب، استفاده از کودهای شیمیایی در محصولات کشاورزی، مصرف دخانیات و دسترسی به منابع آب ناسالم، از جمله دلایل عمده ابتلای افراد به سرطان است.

ایران به‌دلیل آلودگی شدید هوا و همچنین پارازیت‌های قطع سیگنال‌های ماهواره‌ای، با شیوع گسترده سرطان طی دست‌کم ۱۵ سال اخیر مواجه بوده است.

مشکلات اقتصادی موجود نیز موجب شده اغلب شهروندان ایران توان و امکان مالی برای انجام آزمایش‌های دوره‌ای برای کنترل یا پیشگیری از ابتلا به سرطان با مشکل مواجه شوند.

یک عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان نیز پیش‌تر از وجود ریزگردها، آب آلوده و مواد شیمیایی حاصل از دوران جنگ و حفاری‌های کنونی به‌عنوان مهم‌ترین عوامل رشد آمار سرطان در استان خوزستان یاد کرد.

«هدایت‌الله خادمی» سال ۱۳۹۷ در گفت‌وگو با خبرگزاری «خانه ملت»، با تایید خبر افزایش تعداد مبتلایان به سرطان در استان خوزستان گفته بود: «به غیر از نوع تغذیه و روند شناسایی این بیماری در این استان، یکی دیگر از عوامل شیوع بیماری سرطان در استان خوزستان، به اثرات ناشی از مواد شیمیایی مورد استفاده در زمان جنگ برمی‌گردد.»

نماینده وقت مردم ایذه و باغملک در مجلس با اشاره به گستردگی بیماری‌های تنفسی در استان خوزستان به‌دلیل استنشاق ریزگردها تایید کرده بود که این بیماری‌ها، به‌مرور به سرطان بدل می‌شوند. 

منبع خبر

One thought on “سونامی سرطان؛ از هر ۸ زن یک نفر در معرض سرطان پستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *